Erdoğan’ın ABD’deki ilk mesajı mimara: Bu işi bitirmen lazım

Perşembe, 16 Mayıs 2013 09:18

136865688657902ABD’de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan Kültür ve Toplum Merkezi temel atma törenine katıldı. Erdoğan proje mimarına, “Artık burada yatarsın kalkarsın, bu işi bitirmen lazım” dedi.

Törene, Doğan Şirketler Grubu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, YANDEX Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ’ın yanısıra çok sayıda Türk ve Amerikalı iş adamı katıldı.

Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, inşa edilecek toplum merkezinin medeniyetler ittifakının oluşumu noktasında önemli bir merkez haline geleceğine dikkat çekerek, “Burada Klasik Osmanlı mimarisinin çizgilerini görüyoruz. Medeniyetler ittifakının önemli bir aktörü durumunda olan Türkiye’nin de bu medeniyetler ittifakının oluşumu noktasında burasının önemli bir merkez haline gelmesi bizim için iftihar vesilesi olacaktır. Ben bu vesileyle başta ABD yönetimine, eyalet yönetimine şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Bu adımların atılmasında anlayış göstermeleri nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

‘BİRLİKTE YAŞAMA ANLAYIŞININ DA BİR İFADESİ’
Türkiye’den ABD’ye gelenlerin faydalanacağı bir merkez oluşturduklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, merkezde kültürel etkinlikler, konferansların yapılacağını, Türk ve İslam sanatının eserlerinin de burada ortaya konacağını söyledi. Merkezin, bölgede birlikte yaşama anlayışının bir ifadesi olacağını ifade eden Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

Spordan sanata bütün bu etkinliklerin oluşu adeta bu çevrede de birliğin, beraberliğin ve dayanışmanın da burası buluşma yeri olacak. Bizim kültür ve medeniyet anlayışımızın simgesi olacak bir eser. Son dönemlerde İslamofobia gibi yanlış bir aktarımın yaşandığı şu dünyamızda, aslında dünyanın o kardeşlik sinyallerini, o kardeşlik yaklaşımını, inşallah burası vermek suretiyle, bunun ne kadar yanlış olduğununu da en güzel ifadesi olacaktır. Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi projesinin, toplumda aynı zamanda bir korku değil, sevgi ve müsamaha ilkesine dayalı olarak birlikte yaşama anlayışının da bir ifadesi olacak. Mimarımız Hilmi Şenalp Bey’e de huzurlarınızda çok çok teşekkür ediyorum. Projenin 2014 yılının Ekim ayını geçmemesini diliyoruz. Bu projeyi yakından takip edeceğiz. Artık burada yatarsın kalkarsın, bu işi bitirmen lazım.”

Konuşmanın ardından inşaat alanını gezen Recep Tayyip Erdoğan, projenin temeline simgesel olarak bir kalıp taş koydu. Projenin 2014 yılının Ekim ayı içerisinde bitirilmesi öngörülüyor.

‘KAP KAPI GEZMİŞTİK’
Tokyo Camii’nin de mimarı olan Muharrem Hilmi Şenalp, ABD’deki cami projesiyle ilgili olarak şunları söylemişti: “Tokyo’da elimize kahve, lokum ve oranın usulüne göre havlumuzu alıp kapı kapı gezmiştik. Amerika’da da komşulara mutlaka sormak zorundayız. Ayrıca kiliselere de gidildi. Bütün komşuların cami yapımı için muvaffakat vermesi gerekiyor. Bazı komşular, ‘burası bir konut alanıydı, siz gelirseniz bizim mülkümüzün değeri artar’ diye olumlu bir tepki de verdi. Sistem böyle. Bırakın bir ibadethane yapmayı orada bir AVM yapsak da aynı süreç yaşanır.” (DHA)