Erdoğan’ın 9 yıllık hayali gerçek oluyor!

Cumartesi, 9 Mart 2013 16:09

erdogan-grupBaşbakan Erdoğan’ın yıllardır hayalini kurduğu Şehir Hastaneleri projesi Gül’ün onayladığı yasayla hayata geçecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “9 yıllık hayalim” dediği şehir hastanelerinin kurulmasına imkan sağlayan yasayı onayladı.

KAMU İLE ÖZEL SEKTÖR BİRLİKTE PROJE ÇALIŞACAK
Kamu ile özel sektörün işbirliğine dayalı model ile sağlık tesisi yaptırılmasını öngören yasa, yarın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Cumhurbaşkanlığı’ndan akşam saatlerinde yapılan açıklamada, “6428 sayılı Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İş Birliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Anayasanın 89. maddesinin birinci fıkrası ile 104. maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir” denildi.

BAŞBAKAN BU YASAYI ÇOK İSTEDİ
Yasa tasarısının Meclis’te kabul edilmesinin ardından bazı Ak Parti milletvekilleri twitter hesaplarında, Başbakan Erdoğan’ın yasanın çıkmasını ısrarla istediğini yazmışlardı. Gül’ün onaylamasının ardından yasa, yarın Resmi Gazete’de yayımlanacak. Böylece, yarından itibaren Erdoğan’ın hayalinin gerçekleşmesi, yani şehir hastanelerinin kurulması için süreç başlayacak.

YASA HANGİ YENİLİKLERİ GETİRİYOR
Yasa ne getiriyor? Sağlık Bakanlığı’nca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması Hakkında Kanun; Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarınca yapılmasına ihtiyaç duyulan tesislerin ön fizibilite raporu ve belirlenecek standartlar çerçevesinde Hazine’nin özel mülkiyetindeki taşınmazlar üzerinde, 30 yılı geçmemek üzere bağımsız ve sürekli nitelikte üst hakkı tesis edilmesi suretiyle yaptırılması, mevcut tesislerin yenilenmesinin sağlanması ve bu projeler için alınacak danışmanlık, araştırma ve geliştirme hizmetleriyle ileri teknoloji ya da yüksek mali kaynak gerektiren bazı hizmetlerin gördürülmesine ilişkin usul ve esasları belirliyor.