Erdoğan’dan ilk Arınç açıklaması: “Kendi aramızda konuşarak çözüm yoluna koyarız”

Salı, 12 Kasım 2013 13:06
Erdogan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün AK Parti grup toplantısında gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu. Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın geçen hafta yapmış olduğu “Başbakanımıza dost, kardeş olarak seslenmek isterim, ikimizin sözleri arasındaki çelişkiyi düzeltmesi kendisinden beklenir.” çağrısına direkt olarak cevap vermezken, konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. İşte Başbakanın konuşmasından gündeme ilişkin satır başları:

“Omurgalı olacaksın omurgalı”

Biz mühendis, müteahhit değiliz. Bu milletin tercihiyle iş başına gelmiş, emaneti omuzlarında taşıyan bir hükümetiz. Bu milleti ilgilendiren her mesele bizim derdimizdir, meselemizdir.

İşte demokratikleşme paketi. İdari olanları hemen çıkarıyoruz dedik, çıkardık. Şimdi yasa değişikliğini de Meclis’e getiriyoruz. Biz verdiğimiz sözün arkasında dururuz. Ne aldanan olacağız, ne aldatan olacağız.
Siyasi parti olarak hem ülkenin hem dünyanın sorunları hakkında biz görüş bildiririz, tarafımızı da belli ederiz. Şunu unutmayın, efendim ben taraf değilim. Bu oyunlara gelmeyin. Güzel bir söz var. bitaraf olan, bertaraf olur. Omurgalı olacaksın omurgalı. Omurgasızdan bir şey olmaz. Rüzgar önünde sallanandan bir şey olmaz.
Milletin çirkin gördüğünü siyasi parti olarak biz de çirkin görürüz. Kötü gördüğünü kötü görürüz. Anayasa ve yasa çerçevesinde milletin bize verdiği yetkiyi kullanır, ne gerekiyorsa onu yaparız. Eğer parti olarak bir şeyi kötü görüyorsak bununla mücadele ederiz.
Biz bir şey söyledik. Bize sadece ve sadece millet istikamet çizer. Bizim rotamızı sadece millet belirler dedik. Bir adım atarken biz sermaye medya ne der diye bakmayız. Çekinemeyiz. Aydınlar yazarlar içerde dışarda lobiler nasıl tavır alacak diye istikametimizi değiştirmeyiz. Artık bu bedeli biz bu millete ödetmeyeceğiz.

“Bırakın eleştirsinler”

Elbette çoğunluğun azınlığa hükmetmesine karşıyız, ama asıl azınlığın çoğunluğa hükmetmesine karşıyız. Dikkat edin attığımız her adımda ağzımızdan çıkan her cümleyle birlikte, bir koronun yaşam tarzımıza müdahale ediyor diyerek kampanya başlatıyorlar.
Senin 200 yıldır sahip olduğun haklara, bu milletin tamamı kavuşuyorsa bu normalleşmedir. Zincirleri prangaları parçalayarak kölelikten kurtulamazsınız. En başta zihninize dilinize takılmış zincirlerden kurtulacaksınız.  İnandığınız neyse onu cesaretle savunacaksınız. Kimseniz o olacaksınız, en başta vicdanınızın kalbinizin sonrada mensubu olduğu milletin ne dediğine bakacaksınız.
Bırakın eleştirsinler. Yunus Emre’nin dediği gibi bırakın gülsünler, yeter ki hak bizim olsun.

Bülent Arınç ile ilgili olarak:

Elbette bu kadro içinde zaman zaman farklı yaklaşımlar olabilir. Yanlış anlamalar olabilir. Yanlış anlaşılmalar olabilir. Fakat şunu özellikle bilmenizi istiyorum. Oda şudur. Dava arkadaşlığının, kardeşlik hukukunun bir gereği olarak biz meselelerimizi aramızda konuşur çözüme kavuştururuz.  Hiç kimsenin şüphesi olmasın. Aramızdaki meseleleri kendi aramızda konuşacak ve çözüm yoluna koyarız.
Pusuda bekleyenlere asla fırsat tanımayacağız. Ellerini ovuşturanlara fırsat vermeyeceğiz. Heveslerini kursaklarında bırakacağız. Her bir arkadaşımın böyle bir mesuliyetle hareket edeceğine, düşmanı sevindirmeyeceğine yürekten inanıyorum.