Erdoğan’dan flaş öğrenci evleri açıklaması: ‘Eğer yasal düzenleme gerekiyorsa yaparız’

Salı, 5 Kasım 2013 19:11
recep-tayyip-erdogan

İki gündür devam eden öğrenci evleri tartışmasında Başbakan Erdoğan’dan öğrenci evleri ile ilgili yasal düzenleme sinyali verdi. Finlandiya ziyaretinden önce Esenboğa havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ‘Eğer yasal düzenleme gerekiyorsa yaparız. Kişilerin müstakil evlerinde farklı bir kız, farklı bir genç ile kalması ne denli uygun olabilir? Siz uygun buluyorsanız size hayırlı olsun’ dedi.
Açıklamalarının yurtlarla mı yoksa öğrenci evleri ile mi ilgili olduğunun sorulması üzerine Erdoğan: “Kız erkek artık karışık yurt dönemini biz kapattık. Şu ana kadar yüzde 75 düzenlemeyi yapmış durumdayız. Kızlar ile erkeklerin aynı kampüsü paylaştıkları bu fırsatı verecek yurtlar olmayacak. Ev olayına gelince. Aynı daireyi kız erkek paylaşım noktasında ciddi şikayetler var.” dedi
Erdoğan “Bunu sizlerin takdirine bırakıyorum. Muhafazakar demokat bir iktidar olarak nasıl bir düzenleme yapabilir bunları planlayıp yapacağız. Kişilerin müstakil evlerinde bir farklı kız bir farklı genç aynı evde kalması ne denli uygun olabilir? Siz kızınıza bunu hoşgörüyle karşılayabiliyor musunuz? Siz uygun buluyorsanız size hayırlı olsun. Eğer bir yasal düzenleme gerekiyorsa biz yasal düzenlemeyi yaparız. Valiliklerin yapması gerekiyorsa bunu yaparız.” şeklinde konuştu.