Erdoğan’dan alternatif Suriye formülüne tepki: Cambazlık!

Perşembe, 12 Eylül 2013 17:00
fft64_mf1643881

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, darbelerin izlerini sildiklerini sadece bir konuda başarısız olduklarını belirterek “Muhalefet partilerini, ana muhalefet partisini dönüştürmekte başarılı olamadık” dedi. Suriye konusuna da değinen Erdoğan, ” Bu rejimin bunun hesabını vermesi gerek. Bin 700 kişi kimyasal silahla öldürülüyor, 106 bin kişi diğer silahlarla öldürülüyor. 106 bin kişinin ölümü adeta unutturuluyor. Böyle bir cambazlık olur mu? Bu 106 bin insanın kayıp olan 200 bin insanın hesabını kim verecek?” ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, CNR Fuar Merkezinde düzenlenen TÜMSİAD Uluslararası Kobi Şurası ve TÜMEXPO Genel Ticaret Fuarı’nın açılışında konuştu.

Böyle cambazlık olur mu?

Suriye’de olayların başladığı günden bugüne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı 110 bine ulaştı. Bunlar kayıtlı, bir de bunun dışında kayıtsız 200 bin kişi var. Onunla beirlikte 300 bini buluyor. 7 milyon insan evinden kaçtı. Şu anda bile her gün 100-150 kişinin hayatını kaybettiğini biliyoruz.

Kimyasal silah kullanımıyla, harekat yapılacağı Türkiye’ye duyurulmuştu. Şam yönetiminin kimyasal silahları Rusya’ya verebileceği açıklamasıyla süreç farklı bir boyuta geldi.

Üç hususun altını çizmek istiyorum. Bir, neticesi ölüm olan bir silah kullanımında kimyasal silah kullanıldığı zaman suç, kimyasal silah dışındaki silahlar kullanıldığı zaman suç değil mi? Böyle bir anlayış olabilir mi? Ne demek bu? İnsan öldürülüyor. Sniperla öldürülürse, tankla topla öldürülürse, uçaklarla bombalanarak öldürülürse bunlar arasına girmez. İnsaf be. O bombalarla öldürülenler paramparça oluyor. Kimyasal silahlarla öldürülenlerde mermi izi görülmüyor. Ölüm ölümdür, kullanılan silah ne olursa olsun. Bunla da öldürüyorlarsa, onla da öldürüyorlarsa bunların hepsini aynı kategoride değerlendirmeliyiz. Bu rejimin bunun hesabını vermesi gerek. Bin 700 kişi kimyasal silahla öldürülüyor, 106 bin kişi diğer silahlarla öldürülüyor. 106 bin kişinin ölümü adeta unutturuluyor. Böyle bir cambazlık olur mu? Bu 106 bin insanın kayıp olan 200 bin insanın hesabını kim verecek? Bu vurdumduymazlığı ne zaman bırakacağız. Esed rejimi verdiği sözlerin hiçbirini tutmamış, daha fazla katliam için zaman kazanmıştır.

Kimyasal silahlarla ilgili olarak da inanmıyoruz, güvenmiyoruz. Şam rejiminin buradaki, bu katliamı aynen devam edecektir.

Esed’in sırtını sıvazlayanlar, bizi utanmadan savaş yanlısı ilan ediyorlar

Birleşmiş Milletler “Türkiye’nin üzerinde çok yük var” demeyi biliyorlar ama para vermeye gelince hiçbirinin desteği yok. Çünkü alışmışlar. Batı, Afrika’da uluslararası göçlere alışmış durumda. Bunların geleneğinde var. Batı kendini bu noktada hesaba çekmiyor ve kimyasal silahlar konusunda verilen sözlerin yerine getirebileceğine kuşkuyla bakıyoruz.

Suriye’de 110 bin insan alçakça katledilirken siz neredesiniz? 7 milyon kişi evini terk ederken siz neredesiniz? Camiler, türbeler mabetler yerle bir ediliyor, çocuklar kadınlar anneler babalar katlediliyor, siz neredesiniz? Hapislerde insanlar işkenceyle katledilirken siz neredesiniz?

Suriye’ye gidip Esed’in sırtını sıvazlayanlar, bizi utanmadan savaş yanlısı ilan ediyorlar. Ana muhalefet rejimin yanında, biz muhaliflerin mağdurların yanındayız farkımız bu. Ana muhalefete göre, Esed öldürürse sorun yoktur. Ama Esed’e müdahale gündeme gelirse, savaş karşıtı olurlar.