Erdoğan: Yeri geldiğinde tutanakları açıklayacağız

Salı, 19 Mart 2013 15:12
erdogan-51(3)

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinin hassas dengeleri dolayısıyla az açıklama yaptığını, yeri geldiğinde İmralı’da yapılan görüşmelerin tutanaklarının açıklanacağını söyledi. Erdoğan, tam gün yasayla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Sağlıkta tam gün uygulamasının son iki yıldır sürdüğünü kaydeden Erdoğan yeni düzenleme hakkında bilgi verdi: “Tıp camiamızdaki üniversite hocalarımızı yakından ilgilendiren bir düzenlemeyi paylaşmak istiyorum. Tam gün mesai uygulamasını kararlılıkla sürdürüyoruz. Süreç içinde aksamaları tespit ettik. Yapacağımız yasal düzenlemeyle üniversite hocaları mesai bitiminde makul bir bedelle vatandaşlara hizmet verebilecek. Vatandaş sağlık uygulama tebliğindeki bedel kadar ücret ödeyecek.

Örneğin, üniversitede muayene fiyatı 55 lira. Mesai sonrası öğretim üyesine muayene olan vatandaşımız, üniversite hesabına 55 lira ödeyecek. Bu ücretin bir kısmı hastayı tedavi eden öğretim üyesinin, bir kısmı da kurumun hesabına aktarılacak.”

GİZLEDİĞİMİZ HİÇBİR ŞEY YOK
Teröre çözüm arayışıyla ilgili konuşan Erdoğan şunları kaydetti: “Milletimizden gizlediğimiz hiçbir şey yok. Açıklanacak bir konu olduğunda açıklarız. Sürecin hassasiyeti nedeniyle az konuşuyor olabiliriz. Yeri geldiğinde açıklanır. Bedeli ne olursa olsun bu meseleyi çözeceğiz. Terör meselesini gündemden çıkarmak için var gücümüzle mücadele edeceğiz.”

“Bu Nevruz umut olsun, çözüm sürecine bir tohumlama olsun” diyen Erdoğan, “Çatışmalara değil dayanışmaya kapı aralayan bir gün olarak kutlanmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

Milleti bundan böyle ‘Çanakkale ruhu’ diye tanımlayacaklarını belirten Erdoğan, İstanbul’daki Panorama 1453 gibi Çanakkale’de de Panorama 1915′i yapacaklarını söyledi.

‘ASKER BOŞUNA ÖLDÜ’ DİYEN DENSİZ
“Türk askeri boşuna öldü’ diyen bazı densizler İstiklal Marşı’nın son dört kıtasını özellikle dinlemeli” diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Kalbinde insan sevgisi olmayanlar onların boşuna öldüğü iddiasıyla ancak kendilerini alçaltırlar. Bu ülkeye şehitlerimiz sayesinde alçaklar uğramadı. Hiçbir zaman da uğrayamayacaklardır.”

RAKIYI SULU İÇİYORLARMIŞ
CHP’nin Suriye politikasını eleştiren Erdoğan, ”Bunların ne içtiklerini gerçekten merak ediyorum. CHP Genel Başkanı bir röportajında ne içtiklerini söylemiş. Meğer rakıyı sulu içiyorlarmış. Ben Rizeli’yim. Siz böyle içmeye devam ederseniz, elbette Rize’nin tulumuna da çıkar gayda dersiniz” dedi.

UTANÇ BELGESİ İSTİYORSAN DERSİM’E BAK
CHP Genel Başkanı’nın İmralı tutanaklarına yönelik eleştirisini değerlendiren Erdoğan, “Öncelikle onlar belge değil. Cumhuriyet tarihinin utanç belgelerini göstermek istiyorsan, sana Dersim’in belgelerini gösterdim. 28 Şubat’a bak. Bir gün Dersim’i konuşamadın. Çünkü orada senin geçmişin yatıyor, konuşamazsın” diye konuştu.