Erdoğan: Türkiye fotoğrafı için Kazlıçeşme’ye bakın

Pazar, 16 Haziran 2013 18:59

page_erdogan-uluslararasi-medyaya-ragmen-turkiye-fotografi-icin-kazlicesmeya-bakin_690122111Erdoğan: Uluslar arası medya bunu da gizleyin olur mu? CNN bunu da gizle. Reuters bunu da gizle!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Kazlıçeşme mitinginde konuşuyor.

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

‘Uluslararası medyaya rağmen Türkiye fotoğrafı görmek isteyen varsa, fotoğraf burada’

İstanbul demek Türkiye demektir. İstanbul demek Ortadoğu demektir. İstanbul demek balkanlar demektir. Kuzey Afrika demektir. İstanbul demek, Avrupa, Asya, Afrika demektir. İşte mukaddes Osmanlı başkentinden, dünya başkentinden, yeryüzündeki tüm dostlarımı gönülden selamlıyorum.

Anlıyorum ki dünya bizi izliyor. Dünyanın birçok şehrinde, günlerdir oradaki kardeşlerimiz bizim için haykırıyor. Yalana dolana hayır diyenler bizimle yürüyor. Onların kalbi nasıl ki Türkiye’de atıyorsa Türkiye’nin kalbi de onlarla atıyor.

Dünyanın her yerinde bizim için meydanlara çıkan, dualarını esirgemeyen kardeşlerimi selamlıyorum. Bizim için sokağa çıkan, hayır dualarını gönderen tüm kardeşlerimi yürekten selamlıyorum.
Dün Ankara’da söyledim, bugün İstanbul’da söylüyorum; uluslararası medyaya rağmen Türkiye fotoğrafı görmek isteyen varsa, fotoğraf burada.

Uluslar arası medya bunu da gizleyin olur mu? CNN bunu da gizle.
Reuters bunu da gizle. Günlerdir yalan hanberler ürettiniz. Türkiye’yi dünyaya yanlış gösterdiniz. Yalan haberler ürettiniz. Türkiye bildiğiniz Türkiye değil. Bu millet tencere tava çalan millet değil.

‘Tencere tava çalanlar Türkiye’yi sevdikleri için mi yaptılar?’

Sabah 4′e 5′e kadar tencere tava çalanlar bugün sınava giren çocukları düşündüler mi. Çevreci oldukları için mi , Türkiye’yi sevdikleri için mi yaptılar?

Bunlar çevreci falan değil, bunlar dürüst değil. Şimdi yenikapıdan geliyorum. Diktiğimiz o ağaçların altında vatandaşlarımızın piknik yaptığını gördüm. Bunlar çevrecilik adına yapıldı. Türkiye’de neler yapıldığını görmek isteyen varsa Kazlıçeşme’ye, İstanbul’a baksın. Buradaki yüzbinlerce insan kırıp döken değildir, eline çelik bilyeleri sapanlarla atan hainler değildir. Eline Molotof atıp polise atan burada değildir. Yıkıp yağmalayan burada değildir. Biz söyleyeceğimiz demokratik yollarla, hukukun tanıdığı yöntemlerle söyleriz.

‘Bir bayan, önce saygı duydum sonra saygımı kaybettim’

Asla hukuku zorlamayız. Zorlamadık. Bana günlerce heyetler geldi, sanatçılar geldi, taksim platformundan geldik dediler. Görüşmeler yaptım. Kendileriyle konuştuk, görüştük. Burada oturanlar ne istiyor. Şimdi yargı sürecinde bir karar var. Yargı kararını bekleyin. Velev ki lehimize karar verdi. O zaman diyorum ki plesibit yapalım, halk oylamasına gidelim, onu yapalım diyoruz. Büyük birçoğunluğu “evet” dedi. Ama çok enterasan, dışarıda bir bayan, önce saygı duydum, sonra saygımı kaybettim, “bize böyle bir teklif yapılmadı” dedi. Başka gruplara da aynı şeyi söyledim. Eğer halk diyorsa, “biz taksime şehir müzesi istemiyoruz”, oradaki ağaçların 500ünü koruyacağız, diğerlerini söküp yayalaştırmanın içinde koruyacağız. Çoğu dedi ki “güzel”.

Eğer halk diyorsa, “biz taksime şehir müzesi istemiyoruz”, oradaki ağaçların 500ünü koruyacağız, diğerlerini söküp yayalaştırmanın içinde koruyacağız. Çoğu dedi ki “güzel”. Bu parklar asla işgal altınjda olamaz. “boşalttınız boşalttınız, boşaltmazsanız bedeli ne olursa olsun, kılıçdaroğluna rağmen burayı boşaltacağız” dedik.

‘Gezi Parkı boşaltıldı, millete teslim edildi’

Şu anda gezi parkı boşaltıldı. Taksim meydanı boşaltıldı. Ve bu millete teslim edildi. Belediye gezi parkını temizledi. Yeşillendirmesini yapıyor, çevre düzenlemesini yapıyor. Atatürk anıt çevresindeki çiçeklendirme yapıldı. Kim bu çevreci Ak parti iktidarı.

Bunların çevrecilikle alakası yok. Bunlar yeşili yok ederler. Bunların dikili ağacı yoktur bu ülkede. Uyarıyorum, bugün yine çağrı yaptılar. Ne için “meydana gelin” dediler. Saat 16.00’da çağrı yaptılar. Aklı selime davet ediyorum. Lütfen bu oyuna gelmeyiniz. Ben sizin hizmetkarınız olduğumu söyledim efendi değil. İstanbul’daki hizmletler ortada. Bu başbakan istanbuyl’daki çöp dağlarını, hava kirliliğinden, susuzluktan gideren belediye başkanı.

‘Haliç’i o kokulardan temizleyen kim?’

Özellikle 20 yaşındaki gençlere sesleniyorum. Hatırlamayabilİrler. Doğruyu hatırlatmak lazım. 180 km’den istanbul’a su getiren bir belediye başkanı. 2 yılda istanbuldaki hava kirliğini kaldıran bir belediye başkanı. Haliç’in nasıl koktuğunu biliyorsunuz değil mi? Haliç’i o kokulardan temizleyen kim? 2,5 milyarmetre küp çamuru çıkarıp Alibeyköy’deki taşocağına taşıdırk orada Vialand’ı yapık. Haliç’in etrafında yeşil alanlar var. Piknik yapan aileleri gördüm. Ey güzel allahım bize bu günleri de gösterdi.

Biz ne diyoruz, at denize balık bilmezse halk bilir diyoruz. Biz sabrederiz, itidalle hareket ederiz. Ama hesabını gün gelir sandıkta sorarız.

Merhum menderesi bu aziz millete karşı yaktılar. Aziz millet sandıkta hesabını sordu. 28 şubatı Erbakan’a karşı yaptılar hesabı sandıkta soruldu.

‘Yazılı ve görsel medya, sosyal medya bunu da saptırmasız bunu da…’

Bu millet hukuka, demokrasiye, kendi iradesine her zaman sahip çıktı.

Tüm babaların babalar günü kutlu olsun. Ailece aydınlık geleceğe açık olsun.

Hukuka sahip çıkıyor muyuz, milli iradeye sahip çıkıyor muyuz, bizimle misin İstanbul? Beraber miyiz İstanbul, bir miyiz, beraber miyiz, kardeş miyiz? İşte bu… İşte Türkiye bu. Yazılı ve görsel medya, sosyal medya bunu da saptırmasız bunu da… cibilliyeti belli bunların, saptıran yine saptırır. Dost da düşman da şunu anlasın, Türkiye sadece Taksim Meydan’ı, Kuğulu park, Alsancak’tan ibaret değildir.

Türkiye Kasımpaşadır. Türkiye Fatih, Üsküdar’dır. Türkiye Keçiören, Altındağı, Kayseri, Sivas, Erzurum, Samsundur. Türkiye Mersin, Adana, Antalya, Trabzon, Rize, Muğla, Muş, Diyarbakır, Yozgattır.

Türkiye 76 milyonun kardeşçe yaşadığı bir devlet, millettir. Sizinle bizim yanımızda, arkamızda oluğunuz sürece endişe etmeyin, 2014 Mart’ta sandıkları siz patlatacaksınız. Türkiye tüm ortadoğuyu bir ve beraber kuran Selçukluların torunlarının ülkesidir. Türkiye Osmanlı cihan devletinin ülkesidir. Türkiye 7 düvele karşı savaşmış, cumhuriyeti kurmuş bir ülkedir, hiç kimsenin tuzağı bize işlemez. Hiç kimsenin çirkin senaryosu bize dokunamaz.

‘AP bizimle ilgili karar almış, haddini bil!’

Türkiye uluslar arası medya kuruluşlarının üzerinde operasyon yapabileceği bir ülke değildir. Utanmadan “Türkiye baharına hazır olun” diyorlar. Türkyiede bazı kendi bilmezler, dışarıda da onların uzantıları olan kendini bilmezler. Türkiye baharı 3 kasım 2002de oldu. Bunların gözü var görmez, kulağı var duymaz, dili var gerçeği söylemez. Ama işte millet işte kanıt.

Türkiye sosyal medya üzerinden, üzerinde ameliyat yapılacak bir ülke değildir. AP bizimle ilgili karar almış. Haddini bil. Sen Türkiye ile karar almaya yetkili misin. Sizin aldığınız kararı ilk gün tanımıyoruz dedik. Türkiye AB üyesi değil, müzakereci. Siz samimi iseniz, Yunanistan’da bu kadar eylemler oldu, kalktınız yüzmilyarlarca euro yardım ettiniz. İngiltyere’de daha yeni, G8 ile ilgili olarak 50 tane gösteri yapanı gözaltına aldılar. İngiltere ile ne karar aldınız, Almanya’da Fransa’da bu tür olaylar oldu. Karar alabildin mi? Yerli ve yabancı birlikte hareket eden yazılı ve görsel medyaya sesleniyorum. Dürüst, namuslu oldun. Basın ahlakı diye bir şey var. Eğer Tayyip Erdoğan’ın dürüst olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunz.

Dik durduk ama dikleşmeyeceğiz. Ama bunlar güdülen iktidarlara alışmışlardı. İstediklerini indiriyor, istediklerini getiriyorlardır. İşte bazı medya kuruluşları aynı oyunun içindediyler. Faiz lobisi ortaya çıktı. Hepsi ortaya çıktı.

‘Bu uluslararası medya Suriye’yi görmez, Suriye’deki vahşeti görmez’

Kendi otellerinde terörle işbirliği yapanları, yatırıp kaldıranları iyi biliyoruz. Bunların hesabu sorulmayacak mı? Bunların hesabını sormazsak millet bizden hesap sorar.

Bu uluslararası medya Suriye’yi görmez, Suriye’deki vahşeti görmez. Bu AP, Filistin’deki katliamı görmez, Gazze’de olan bitenleri görmez.

Türkiye nereden nereye geldi. Buna tahammül edemiyorlar. Rahatsız oluyorlar. Biz kararlı bir şekilde bu yolculuğu devam ettireceğiz.

Eğer Türkiye’yi tanımak, anlamak isteyenler varsa, gerçek bir Türkiye fotoğrafını yansıtmak isteyen varsa, gelsinler kitlesel örgütleri, Ak Parti’yi tanımaya çalışsınlar o zaman gerçeği görsünler.