Başbakan Erdoğan Gezi Parkı ile ilgili konuştu

Cumartesi, 1 Haziran 2013 13:15

 

1367864912_tayyip-erdogan-i-sinemada-canlandirabilecek-aktor236899Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 20. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.  Gezi Parkı ile ilgili yaşanan olayları değerlendirme yaptı.

İşte Erdoğan’ın açıklamaları:

Bizi izleyen milletime sesleniyorum. Oynanan oyunu görmelerini istiyorum.

Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemlerde gerekçe ne?

- Ağaçlar kesiliyor

- Toplu Kışlası aslına uygun olarak yeniden yapılacak

- Burada AVM olacak

Aziz Milletim. Taksim’deki çalışmaların Topçu Kışlası’nın yapılmasıyla alakası yok.

Biz Topçu Kışlası’nı yapacağız. Bu kışla gökten inen bir proje değil.

1940 yılında CHP’li Lütfü Kırdar orayı yıkma kararı veriyor. Yine bir yabancının tavsiyelerine uyduğu söyleniyor. Kışlanın yerine konut ve sosyal etkinlik alanları inşa edilmesi kararlaştırılıyor.

Taksim Meydanı’nda böyle bir tarihi kitlesel bir abidenin yükselmesi, bu konulara yönelik mimarların, odaların, kurulların sahip çıkması gereken, burada tarihi bir eserin yeniden inşa edilmesi peşinde koşması gerek, ama burada olay Divan Oteli tarafındaki Asker Ocağı Caddesi, orada taşınan 5 – 6 ağaç meselesi değildir.

Olay Gezi Parkı’ndan çıkarılarak getirildiği nokta ideolojiktir.

Ana muhalefetin genel başkanı diyor ki “Hükümet istifa, polisini çek”

Polis orada dün de vardı, bugün de olacak, yarın da olacak.

Burada güvenlik güçlerimizin biber gazı kullanımı ile ilgili bir yanlışı var Eyvallah. Ancak yeri geldiği zaman, kurallarına göre onun da kullanılması gerek. Bu gerçeği de göreceğiz. Dünyanın her yerinde bu uygulama yapılıyor.

Topçu Kışlası aslına uygun yeniden yapılmalı.

İş farklı yerlere çekilmek suretiyle ideolojik bir yaklaşımla şurada 3 – 5 gündür estirilen bir hava var.

Burada birilerine rant sağlama gayreti var deniyor. Biz sadece bu millete rant sağlama gayreti içindeyiz.

Bunların zihniyetine bakarsanız millet gecekondularda yaşasın. Biz ne diyoruz? Kentsel dönüşüm projeleriyle benim insanım insanca yaşayabileceği yerlerde yaşasın.

Cumhuriyet tarihini inceleyin. Önce belediye başkanlığı dönemimde İstanbul’a dikilen ağaçlar, 10 yaş ve grubu üstünü söylüyorum, hiçbir dönemde olmayan ağaçlandırmayı yaptım. CHP’lilere sorun tek parti döneminde kaç ağaç dikildi.

Daha da ileri gittik. Türkiye genelinde şu anda her yerde milli parklar yapıyoruz. Ormanlık alanlar inşa ediyoruz. Bu konuda da ciddi manada Bakanlığımızın çalışması var.

Burada bazı dostlar gücenebilir. Gücenmesinler gerçeği söyleyeceğim. Bakınız Zekeriyaköy’de onbinlerce ağaç kesilerek bir üniversite yapıldı. Belediye Başkanlığım döneminde mücadele verdim. Bugün bağıranlar o zaman neredeydi. Bu CHP’si, bu çevreciler neden çıkıp konuşmadı.

O zaman ben cezaevindeydim. O zamanın Cumhurbaşkanı üniversitenin açılışında buraya karşı çıkan şimdi nerede dedi?

Bir rivayete göre 30 bin, bir rivayete göre 40 bin yetişkin ağaç kesildi. İnsanı üzen bu. Şu an Taksim’de gösteri yapanlar dürüst davranmıyorlar.

Benim muhatabım şu anda kim? Benim muhatabım çıksın ne istediğini söylesin. Eğer karşı çıktığı Topçu Kışlası ise biz onu yapacağız. Eğer karşı çıktığı yeşil alan ise, biz yayalaştırma çalışmasında yeşilin daniskasını yapacağız.

Bu hükümeti çevre karşıtı, yeşil karşıtı diye lanse etmek büyük haksızlıktır.

Şimdi soruyorum. Sizler İstanbul’da yaşadınız. Allah aşkına 94 öncesinde şu İstanbul’da hava kirliliğinden dolaşabiliyor muydunuz?

Samimi olalım, dürüst olalım. İçme suyu var mıydı? Çöp dağlarından geçebiliyor muydunuz?