Erdoğan: Oyuna gelmeyiz, gereken cevabı veririz!

Pazartesi, 13 Mayıs 2013 15:03

130513_erdogan_reyhanli.hmediumBaşbakan Erdoğan, Reyhanlı’daki patlamanın arkasında Suriye rejiminin olduğunu söyledi. Erdoğan, “Muhalif güçlerle alakası yok” dedi. Erdoğan, “Suriye’deki iç savaş, Türkiye’ye sıçradı” iddialarına da yanıt verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 46 kişinin ölümüne neden olan patlamalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Olayın ardından başlatılan çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Ciddi bulgu ve belgeler var” dedi.

Patlamayla ilgili Esad rejimini işaret eden Erdoğan, “Olay kesinlikle rejimle alakalı bir olaydır. Rejim bu işin arkasındadır. Bu belli. Rejimin Türkiye’de tabii uzantıları var. Bu uzantılar üzerindeki çalışmalar şu an derinleştirilerek devam etmektedir” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Suriye’den gelen açıklamanın hatırlatılması üzerine ise “Ne diyecek, alakası var mı diyecek? Onların dünyaları yalan üzerine kurulu. Tabii ne yazık ki, bizim içimizde de onlara destek olanlar var” dedi.

‘MUHALİFLERLE ALAKASI YOK’
Patlamadan muhaliflerin sorumlu olmadığını belirten Erdoğan, “Bu olayın, muhalif güçlerle yakından uzaktan alakası yok. Bunu mezhebi bir çatışmanın içine sokma çabası var” şeklinde konuştu.

Erdoğan, ABD ziyaretinden sonra Hatay’a gideceğini de ifade etti.

‘OYUNA GELMEYİZ, GEREKLİ CEVABI VERİRİZ’
Başbakan Erdoğan, “Suriye’deki iç savaş Türkiye’ye sıçradı” yorumlarına şöyle yanıt verdi:

“910 kilometrelik sınırımız var. Bu yüzden her türlü hassasiyeti göstermemiz lazım ama oyuna da gelmemiz lazım. Gerilim politikalarına girmememiz lazım. Büyük devlet olmanın gereği ne gerekiyorsa o tür adımları atmalıyız. Oyuna gelmek yok ama gerektiği anda da gerekli cevabı veririz. Bundan da ne çekinir ne de kaçınırız.”