Erdoğan: O silahlar bir gün onlara doğrultulur

Pazar, 22 Eylül 2013 15:39

fft64_mf1661425Darende’de konuşan Başbakan Erdoğan, Mısır’daki olaylara değinerek “darbeciler ellerindeki silahlara güvendiler. Bu silah bir gün gelir onlara da doğrultulur” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan toplu açılış törenlerine katılmak üzere Malatya’nın Darende İlçesi’ne gitti. Başbakan Erdoğan, önce ilçedeki Somuncu Baba Külliyesi’nde öğle namazını kılıp, Somuncu Baba Türbesi’ni ziyaret etti.

Başbakan Erdoğan, daha sonra toplu açılış törenine katıldı. Burada yaklaşık 10 bin kişiye konuşan Erdoğan Türkiye’nin son derece emin adımlarla geleceğe yürüdüğünü belirterek şunları söyledi:

“DARENDE’YE GELEN İLK BAŞBAKANIM”
11 yıl önce başladığımız o kutlu yolculuğu sürdürüyoruz. Partimi kurarken de Darende’ye geldim ve burada bazı görüşmeler yaptım. Şimdi Allah’a hamd olsun Başbakan olarak geldik. Darende’ye hiç Başbakan gelmedi ve bu da bu fakire nasip oldu. Bugün valimle de görüştüm, kentsel dönüşüm projelerini süratle Darende’de başlatacağız. Malatya artık büyükşehir oldu. Şimdi ne olacak biliyor musunuz? Malatya’nın büyükşehir olması nedeniyle büyükşehirin gözü ayağı Darende’de olacak. Ve imar noktasında, imar bütünlüğü noktasında Darende İlçesi’nde planlar yapılırken, büyükşehirde binlik planları yaparak çok daha modern ve güzel bir Darende’yi, inşallah 30 Mart’tan sonra ayrıca sizlerle beraber inşa edeceğiz.

BAŞARININ ÖNÜNDEKİ BARİYERLERİ KALDIRDIK
Başbabakan Erdoğan, 2023 yılı için yüksek hedefler belirlediklerini ifade ederek, “Şunu ifade etmek istiyoruz biz 21′inci yüzyılın Türkiye yüzyılı olmasını istiyoruz. Belirlediğimiz hedefler 2023 İstanbul’un fethinin 600 yıldönümü 2053 ve 2071′ni hedefledik. Bunu bizler görmeyeceğiz ama inşallah torunlarımıza o Türkiye’yi görmeyi nasip etsin. Artık yoksullukların kökünü kazıyoruz ve yoksulluk son süratle iniyor. Temel hak ve özgürlükler noktasında bizim başörtülü kızların üniversitelere sokmuyorlardı. Meslek liselerinin orta kısımlarını kaldırmışlardı. Ne oldu sabırlı olun dedik. Bunlar kalkacak, çünkü her kutlu doğum 9 ay 10 günde olur. Hamd olsun gün geldi 4+4+4 yani 444 çıktı. Meslek liseli yavrularımız hepsi, İmam Hatipliler artık 4 yıl ilk okul, 4 yıl orta, 4 yıl ise artık kat sayı kalktı mı. Artık başarılı olan her öğrenci istediği üniversiteye gidebiliyor. Başarının önüne bariyerler koymanın ne anlamı var? Başarının önüne hep bariyer koydular. Biz o bariyerleri kaldırdık. Eğitim öğretim özgürleşmesini biz sağladık ve sağlıyoruz. Düz liselerde Kuran-ı Kerim, Siyer Nebi seçmeli ders olarak koyduk. Siz istediniz, biz getirdik. Anne ve babalar seçmeli derslerde hassas davranmalıdır” dedi.

‘MISIR’DA GÜN GELİR SİLAHLAR ONLARA DOĞRULTULUR’
Başbakan Erdoğan, Mısır’da halkın iradesine saygı duymayanların darbe yaptığını belirterek şunları söyledi:

“Darbeyi yapanlar, halkın iradesi ile gelmiş olan bir cumhurbaşkanını indirdiler. Halkın iradesine bunu hazmedemeyenler geldiler darbe yaptılar. Neye güvendiler peki, ellerindeki silahlara güvendiler. Bu silah bir gün gelir onlara da doğrultulur. Çünkü zulm ile abad olunmaz, zulme rıza zulümdür. Mısır’da binlerce kişiyi öldürdüler, Esma’yı şehit ettiler. Ne suçu vardı Esma’nın, o gencecik yavruyu şehit ettiler. Suriye’de de 110 bin kişi öldü, katil bir rejim var. Biz bunların karşısında duruyoruz diye, Türkiye’deki ana muhalefet bundan rahatsız oldu. Bunlar halkın ve haklının ne demek olduğunun farkında değiller. Bir her zaman halkın ve barışın yanında olacağız. Savaşın karşısında olacağız. İşte sınırlarımızı ihlal edenler oldu, ihlal edenlere karşı gereğini yaparız, yapacağız.”

Tags