Erdoğan Köln’de nasıl karşılanacak? Elmas Topcu tüm detayları ile anlattı

Cumartesi, 24 Mayıs 2014 02:20

Erdoğan Köln’de nasıl karşılanacak? Almanya’daki gazeteci Elmas Topcu tüm detayları ile Dipnot.tv’ye yazdı.

Almanya “Hoşgelmedin Erdoğan” dedi

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Köln’ün tanınmış spor ve etkinlik mekanlarından Köln Lanxess Arena’da yaklaşık 20 bin kişiye hitap ediyor. Almanya Türk Demokratlar Birliği UETD’nin davetlisi olarak gelen Erdoğan’ın konuşması öncesinde Almanya’da yoğun tartışmalar başladı. İlk tartışmalar, kamu yararına çalışan ve bu nedenle vergi ödemeyen bir dernek olan UETD’nin, nasıl olup da kira bedeli onbinlerce euroyu bulan böyle bir mekanı kiralayabildiği, sahne programı hazırlayabildiği, binlerce bilet bastırdığı, otobüsler kiraladığı ve izleyici taşıdığı yönünde oldu. UETD Genel Sekreteri Süleyman Çelik, bütün bu hazırlıkların ve faaliyetlerin yapılan bağışlar sayesinde olduğu yönünde açıklamada bulundu.

Diğer taraftan,  UETD hakkında uzun süredir AKP’ye yakınlığı nedeniyle eleştirel haberler yapılıyordu. UETD, her ne kadar kendini Almanya’da yaşayan bütün Türkiye kökenlilerin temsilcisi gibi lanse etse de açılışlarına ve etkinliklerine sadece hükümet üyelerinin ve bakanların katılması nedeniyle AKP’nin Avrupa’daki kolu olarak niteleniyor. Gezi olaylarının yaşandığı dönemde Düsseldorf ve Viyana’da düzenlenen ve Türkiye’den bakanların da konuşmacı olarak katıldığı “Milli İrade” mitingleri AKP ile organik bağı yokmuş gibi görünse de onun hizmetindeki bir kuruluş imajı kazanmasına neden oldu. UETD Hamm ofisinin açılışına katılan dönemin Avrupa Birliği Başmüzakerecisi ve Bakanı Egemen Bağış, UETD ile AKP arasında ilişkiye yönelik sorumuza, organik bir bağ olmadığı, sadece gönül bağı olduğunu belirterek yanıt vermişti.

“Erdoğan’ın seçim şovunu biz finanse ediyoruz”

Başbakan Erdoğan’ın Köln konuşması öncesinde sürdürülen bir diğer tartışma da, resmi temaslarda bulunmayacak olmasına rağmen, çok sayıda karşıt gösteri düzenlenmesi nedeniyle alınan olağanüstü güvenlik önlemlerinin masrafları oldu. Bazı politikacılar ve vatandaşlar, alınan olağanüstü önlemlerin halkın ödediği vergilerle karşılandığını belirterek “Erdoğan’ın seçim şovunu biz finanse ediyoruz” şeklinde tepkisini dile getirdi.

Başbakan’ın Köln ziyareti, yapılacağı açıklandığı günden itibaren Alevilerin, Alman Sol Parti’nin, ırkçılıkla mücadele kurumları ile STK’ların tepkisine neden oldu. Erdoğan’ın Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye’deki düşünce ve basın özgürlüğü ihlalleri ile yargının bağımsızlığı konusundaki eleştirilerine Almanya Cumhurbaşkanı’nın “Ali’siz Alevilerin dolduruşuna geldi” yönündeki iması da eklenince tepkiler büyüdü. Erdoğan’ın Gauck‘tan “Kendini hala papaz sanıyor” diye bahsetmesi Alman politikacılardan medyaya ve sivil toplum kuruluşlarına kadar yoğun tepkiye neden oldu. Erdoğan’ın bu açıklaması Almanya’nın Cumhurbaşkanı olan Gauck’u bir devlet adamından sıradan birine indirgemesi şeklinde yorumlandı.

Erdoğan’ı eleştiren partilerüstü birlik

Erdoğan’ın Köln ziyaretine yönelik tepkiler Gauck’a yönelik eleştirilerin ardından daha da öne çıktı. Yeşiller Eşbaşbaşkanı Cem Özdemir, Gauck’un Almanya’da  yaşayan 3 milyon Türkiye kökenlinin de cumhurbaşkanı olduğuna vurgu yaptı ve görev süresinin bitmesine daha üç yıl olmasına rağmen, parti üyesi olmayan Gauck’un bir dönem daha görev yapmasına sıcak baktıklarını açıkladı. Özdemir’in sözlerinin ardından Federal Hükümet de dahil Gauck’u destekleyen, Erdoğan’ı eleştiren partilerüstü bir birlik oluştu.

“Erdoğan’ın gerçeklik algısı kayboldu”

Arkasından Soma’da meydana gelen ve 300’den fazla işçinin hayatını kaybettiği faciada Başbakan Erdoğan’ın tutumu Alman kamuoyunda tepkilere neden oldu. Başbakan’ın Soma ziyareti sırasında sarfettiği, maden kazalarının Batı’da da meydana geldiğine dair sözleri Alman kamuoyunda facianın boyutunun küçümsenmesi olarak yorumlandı ve Erdoğan’ın bir devlet adamı olarak sorumluluk almadığı tespitleri yapıldı. Arkasından Soma‘da bir vatandaşa tokat attığı iddiaları, müşavirlerinden Yusuf Yerkel’in bir sivili tekmelemesine ilişkin fotoğraflar yayımlandı. Bunlara, Okmeydanı’nda meydana gelen ve iki kişinin yaşamını yitirdiği gösterilerin arkasında Almanya’nın parmağı olduğu iddiaları başta Frankfurter Allgemeine ve Welt gazeteleri gelmek üzere bir çok medyada geniş yer buldu. Son dönemde yaptığı açıklamaları nedeniyle “Erdoğan’ın gerçeklik algısının kaybolduğu“ yönünde söylemler arttı.

“Soma’daki facianın ardından Erdoğan’ın biat gösterisi”

Bu tepkiler, Başbakan Erdoğan‘ın Köln ziyareti yaklaştıkça daha da somut beyanatlara dönüştü, Köln Belediye Başkanı’ndan Alman Polis Sendikası’na kadar yapılan bir çok açıklamada Erdoğan’ın gezisini iptal etmesinden memnuniyet duyulacağı vurgulandı. Hristiyan Birlik Partisi CDU’nun ağır toplarından, Federal Meclis İçişleri Komisyonu Başkanı Wolfgang Bosbach, Soma gibi bir facianın olduğu dönemde Erdoğan’ın gece gündüz kazanın sebepleriyle ilgilenmesi gerekirken, Almanya’ya gelip seçim konuşması yapmasının anlaşılmaz olduğunu söyledi ve etkinliğe katılmaktan vazgeçmesinin iyi olacağını söyledi. Hristiyan Sosyal Birlik CSU’nun Genel Sekreteri Andreas Scheuer ise, “Soma’daki gibi bir facianın ardından Erdoğan’ın Köln‘e gelip, kendine biat gösterisi yaptırmasının korkunçluğu”ndan bahsetti. Scheuer, daha sonra tepkisini sertleştirerek, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri için Almanya’da açılacak seçim lokallerine uluslararası gözlemci gerekli olduğunu söyledi ve bunu “Türkiye’deki seçimleri gördük“ argümanıyla gerekçelendirdi.

Federal Hükümet’in ilk Türkiye kökenli bakanı olan Uyum Bakanı Aydan Özoğuz da Soma’daki göstericilere yapılan gösterilerin ardından verdiği bir demeçte “kamuoyuna yansıyanlar inanılmaz ve asla kabul edilemez“ dedi ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinden bir gün önce Erdoğan’ın Köln’de taraflarına seslenmesinin çok „nahoş“ bir durum olduğunu ifade etti.

Merkel’den “hoşgelir“ mesajı

Artan eleştirel sesler üzerine Başbakan Angela Merkel, sözcüsü üzerinden Erdoğan’ın Köln’de konuşma yapması konusunda Federal Hükümet açısından bir sorun bulunmadığı açıkladı ve “hoşgelir“ mesajı verdi. Diğer taraftan dün Pfälzischer Merkur ve Saarbrücker Zeitung gazetelerine verdiği demeçte ise, Türkiye’de polisin gösterilere ve göstericilere sert müdahalesinden, internet ve sosyal medyadaki kısıtlamalardan ve Hristiyanların durumundan endişe duyduğunu dile getirdi. Bu arada Erdoğan’ın Türkiye’de ekonomik başarılara da imza attığını ifade eden Merkel, Köln’de mevcut durumun hassasiyetine uygun ve sorumluluk bilinciyle konuşmasının iyi olacağını söyledi.

Almanya’da artan eleştiriler üzerine, Başbakan Erdoğan’ın Köln konuşmasını hazırlayan Almanya Türk Demokratlar Birliği UETD ise, Soma nedeniyle etkinliğin eğlence bölümün iptal edildiğini duyurdu ve bunun bir seçim konuşması değil, UETD’nin 10‘uncu yıl buluşması olduğunu tekrarladı.

Köln’de 24 Mayıs’ta bir çok cadde kapalı

Başbakan Erdoğan’ın Köln ziyareti ve başka etkinlikler nedeniyle bugün Köln’de bir çok cadde trafiğe kapatılıyor. Polis, Erdoğan taraftarları ile onu eleştiren grupların buluşmasını engellemek için Erdoğan karşıtı gruplara eylem yeri olarak Ren Nehri’nin sol tarafındaki Ebertplatz meydanını göstermiş. Buraya saat 10.00’dan gelmeye başlayacak gruplar kentte yapılan “Hoşgörüsüzlükle Mücadele İçin Bisiklet Turu” ve kalabalığın 30 bini geçmesi nedeniyle uzun bir mesafede yürüyemeyecek. Öncülüğünü Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun çektiği Erdoğan karşıtı mitinge Almanya Sol Parti’si, Almanya Devrimci İşçi Dernekleri Federasyonu DİDF, ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele dernekleri, STK’lar ve çok sayıda göçmen kuruluşları da katılıyor. Protesto gösterisinde Yeşiller Partisi’nin Köln Federal Parlamento Milletvekili Volker Beck, Sol Parti Göç Politikaları Sözcüsü Sevim Dağdelen ve Sosyal Demokrat Parti Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu Milletvekili Serdar Yüksel de yer alacak.

Neonazi ProKöln grubunun eylemi

Protesto gösterileri Ren Nehri’in sol tarafında yapılırken, Başbakan Edoğan’ın konuşmasını yapacağı Lanxess Arena Ren Nehri’nin sağ tarafında bulunuyor. Başbakan Edoğan’ın gösterisine 3 km mesadefe Neonazi ProKöln grubunun eylem yapması Tük medyası tarafından gündeme taşınsa da bunların genelde 50-100 kişilik küçük gruplarla sınırlı olması nedeniyle tehlike teşkil etmeyeceği belirtiliyor.

Öte yandan UETD’nin Başbakan ile buluşmanın gerçekleşeceği Lanxsess Arena’nın önüne ekran konması talebine belediyeden red cevabı geldi.Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını Cumartesi günü akşam saatlerinde yapması bekleniyor. Yaklaşık 150 medya mensubunun akredite olduğu konuşmada verilecek mesajlar için Alman medyası özel programlar hazırlıyor ve canlı yayınlar öngörüyor. Öte yandan Almanya Gazeteciler Birliği DJV, UETD’nin aralarında Evrensel gazetesiyle Hayat TV’nin de bulunduğu 30 basın mensubunun akreditasyon talebini geri çevirdiğini ve bunun politik görüşlerinden kaynaklandığını tahmin ettiklerini açıkladı.

Elmas Topcu/Almanya

Dipnot.tv/Özel