Erdoğan: ‘AKM’yi, yıkacağız’

Pazar, 9 Haziran 2013 21:52

basbakannnBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Pursaklar’da kendisini karşılamaya gelen binlerce partiliye hitap etti.

“İstanbul Taksim’de bir Gezi Parkı olayı değil, bu Gezi Parkı diye gelenlerin yüzde 95′i Gezi Parkı’nın adını bile bilmezler. Ben orada doğdum büyüdüm. Ben Kasımpaşa’nın çocuğuyum. Taksim Meydanı’nı iyi bilirim. Bunlar tereciye tere satmaya çalıştılar.”

“Bu süreç sadece içeriden değil, içeriden ve dışarıdan organize bir süreç. Aylardır bir tezgahın hayata geçirilmesi. Uluslararası faiz lobisi bizdeki uzantıları ile attıkları adımlar. Ama duvara çarptılar. Duvara çarptılar.”

“Bana diyorlar ki bu cumartesi günü saat 17′de bir Ankara mitingi ile final yapalım. Siz buna ne diyorsunuz? Evet diyorlar. O zaman yapacağız. Cumartesi günü saat 17′de bir arada olmak üzere”

Erdoğan, “Sizleri bu anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum. Beraber yürüdük biz bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda. Şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi hatırlatıyor. Sizler demokrasinin, millet egemenliğine saygının sembolüsünüz. Bu kutlu topluluk, yakmadı, yıkmadı. Ellerinde Molotof kokteyli ile dolaşmadı. Bu topluluk vatandaşların araçlarını yakmadı. Bu topluluk esnafın dükkanını yakıp yıkmadı. Bu topluluk askerine polisine köy korucusuna kurşun sıkmadı. Tam aksine bu topluluk, onlarla kucaklaşıp birleşti. Şurada 11 gündür süren bir süreç var. Bu süreç sadece içeriden değil, içeriden ve dışarıdan organize bir süreç. Aylardır bir tezgahın hayata geçirilmesi, uluslararası faiz lobisi bizdeki uzantıları ile attıkları adımlar. Ama duvara çarptılar. Duvara çarptılar, öyle şeyler yaşıyoruz ki, ne diyorlar; bu Başbakan çok sert, bu Başbakan gerilimden yana. Biz gerilimden yana değil Biz halktan ve haktan yanayız. Biz Asım’ın nesli olarak büyüdük. Orada ne diyor Akif, ‘yumuşak başlı isem kim demiş uysal koyunum diye…’” şeklinde konuştu.

“YUHLAMAYA DEĞER Mİ”

Başbakan Erdoğan, Ana Muhalefetin Genel Başkanı diye konuşmaya başlayınca kendisini dinlemeye gelen partililerin ‘yuh’ çekmesi üzerine konuşmasına şöyle devam etti: “Yuhalamaya değer mi be. O bile onun için bir mükafat. Kardeşler, bu ülkede bir dikili ağacı olmayanın çevrecilikten bahsetmesini anlamak mümkün mü? 10 senede 2 milyar 800 milyon ağaç diktik. Bunun 2 milyarı sadece fidan. 800 milyonu 3 yaş ve üstü ağaç.”

“BEN KASIMPAŞA’NIN ÇOCUĞUYUM”

Gezi Parkı eylemlerine de değinen Erdoğan, “İstanbul Taksim’de bir Gezi Parkı olayı değil, bu Gezi Parkı diye gelenlerin yüzde 95′i Gezi Parkı’nın adını bile bilmezler. Ben orada doğdum büyüdüm. Ben Kasımpaşa’nın çocuğuyum. Taksim Meydanı’nı iyi bilirim. Bunlar tereciye tere satmaya çalıştılar. Biz hakkı her zaman her yerde söyleriz. Biz iki ileri bir geri gidenlerden olmayacağız” dedi.

“SANATÇI ÇEVRESİNDEN DESTEK VERENLERE YAZIKLAR OLSUN”

Gezi Parkı eylemlerine destek veren sanatçıları da eleştiren Başbakan Erdoğan şunları kaydetti: “Sanatçı çevresinden destek verenlere de yazıklar olsun diyorum. Şunu bilmelerini istiyorum eğer siz, şu ana kadar sanatınızı icra etmek istiyordunuz AK Parti sizin sanatınızı, icra etmenize mani mi oluyordu? Neyinize mani olduk ki şimdi bu yaygaraları koparıyorsunuz. Eğer bir sorunuz varsa bunu benim Kültür Bakanım ile görüşürdünüz. Belediye başkanlarımla, benimle de görüşürdünüz. Biz Muhsin Ertuğrul’u yıktık dediler ki oraya cami yapacaklar. Ne oldu? Ne yaptık?”

“AKM’Yİ, YIKACAĞIZ”

Başbakan Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile ilgili olarak şunları söyle;

“Ona senin gücün yetmez yıkacağız. Niye daha iyisini yapmak için, Türkiye’de bir opera binası yok. Biz oraya muhteşem bir opera binası yapalım diyoruz. Çatıya çıkmakla bize geri adım attıramazsın. Türkiye güçlü bir ülke bu güçlü ülkenin sanatta, çevrede…her şeyde öne çıkması lazım. Biz bunu yapıyoruz. Bugün Mersin’de 800 trilyonluk Akdeniz Oyunları Spor Tesisleri’nin açılışını yaptım. 18 ayda bitirdik. Yunanistan bu organizasyonu yapmaktan çekildi. Bizden rica etti. Biz bitirdik. Ayın 20′sinde Akdeniz oyunları başlıyor.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle son verdi: “Bana diyorlar ki bu cumartesi günü saat 17′de bir Ankara mitingi ile final yapalım. Siz buna ne diyorsunuz? Evet diyorlar. O zaman yapacağız. Cumartesi günü saat 17′de bir arada olmak üzere”

Başbakanı dinleyen partililer, “Türkiye seninle gurur duyuyor. Polise uzanan eller kırılsın. Vur vur inlesin çapulcular dinlesin” şeklinde slogan attı.