Erdoğan, Akil İnsanlar buluşmasında neler konuşuldu?

Perşembe, 27 Haziran 2013 09:23

basbakan_erdogan_akil_insanlara_seslendi_h37034Akil İnsanlar grubu çalışmalarını tamamladı ve hazırladıkları raporları Dolmabahçe’deki toplantıda Başbakan Erdoğan’a sundu.

Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi’nde gerçekleşen ve yaklaşık 3,5 saat süren toplantıya, başbakan yardımcıları Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Mehmet Ulvi Saran da katıldı.

Toplantıya, Akil İnsanlar Heyeti üyeliğinden istifa eden Murat Belge ve Prof. Dr. Baskın Oran ile mazeret bildiren Kürşad Bumin ve Şemsi Bayraktar katılmadı.

Bu arada toplantı devam ederken saat 17.00 sıralarında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, açıklama yaptı.

Çelik’ten açıklama

Çelik, “Burada genel özetleme yapacağım. Heyetler raporları daha detaylı raporları sizlerle paylaşabilirler. Bu raporda tespitler var. Problem nedir, ne değildir. Bulundukları bölgede tespit edilen problemlerle ilgili teşhisler var. Her bölge heyeti tedavi önerileri sunuyor. Vatandaş ne olması gerektiğini ve ne olmaması gerektiği söylüyor. İnsanları korkuları var, endişeleri var , hayalleri var. Alevilik meselesine, Cemevi projesine kadar tespit edilmiş. Bundan sonraki süreçte neler yapılacak? Bu raporlar bugün masaya yatırıldı. Başbakan ve ilgili bakanlar bunları en ince detaylarına kadar inceleyecek. Ve nihai bir rapor oluşturulacak. Rafine bir rapor hazırlanıp, kamuoyuyla paylaşılacak” dedi.

Bir gazetecinin BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Süreç gitti geldi” şeklindeki ifadelerini sorması üzerine Hüseyin Çelik, “Bizim açımızdan ‘süreç gitti geldi’ diye bir şey yok. Sayın Demirtaş, böyle söylemişse, ona sormak lazım. Akil insanlar bunu bir kürt meselesi olarak görmüyor, kendisini mağdur olarak hisseden herkese karşı bir demokratikleşme süreci olarak görüyorlar” şeklinde cevapladı.

Toplantıda Gezi Parkı’nın konuşulup konuşulmadığına ilişkin bir soruya da Çelik, “Gezi Parkı’nın adı bile geçmedi. Çünkü konu Gezi Parkı ile ilgili bir konu değil, çözüm süreci ile ilgili bir konu” dedi.

Medya eleştirisi

Akil insanlar heyetini oluşturan isimlerin Türkiye’nin özeti olduğunu söyleyen Hüseyin Çelik, toplantıda akil insanlar heyetinde yer alan isimlerin medyaya eleştiriler getirdiğini söyledi. Çelik, “Genellikle medyanın Akil insanlar heyetinin çalışmaları sırasında daha çok küçük grupların protestolarını ön plana çıkararak esas işi gözardı edildiğinden şikayet edildi” dedi.

Şehit ailelerinden destek

Bu çalışmayla Türkiye’de hür ve serbest bir tartışma ortamı oluştuğunu belirten Hüseyin Çelik, “Bu süreçte mağdur gruplar var. Şehit ailelerimizin süreci desteklediklerini ifade ettiler. Bu yedi bölgede de ortak bir tespittir. ‘Bizim ocağımıza ateş düştü, başkası yanmasın’ diye özetlenebilecek bir durum ortaya çıkıyor. Türkiye’de çözüm sürecini kayıtsız şartsız destekleyenler var. Kayıtsız şartsız karşı çıkanlar var. Bu grup azınlıktır. Bir de ‘ben destekliyorum’. ‘Ama endişelerim var’. ‘Ne olacak’ sorusunu soran insanlarımız var” ifadesini kullandı.

Çözüm sürecinin ne olduğunu öğrendikten sonra bazı vatandaşların tavır değiştirdiğinin heyet üyeleri tarafından toplantıda aktarıldığını söyleyen Çelik, “Bunun adı çözüm süreci. Bu hokus pokus yöntemiyle bitmez. Kimse şapkadan tavşan çıkararak bu işi bitiremez. 30 yıllık bir tahribat var. Eğer yurtseverlik diye bir şey varsa. Medyanın sorumluğu var. İktidarın, muhalefetin sorumluluğu var. Son derece faydalı son derece güzel, bir sevecen bir ortamda bir toplantı gerçekleştirildi” dedi.

Kabul edilemez

Cizre’de PKK’nın sözde mezuniyet töreniyle ilgili bir soruya da yanıt veren Çelik , “Akil insanlar da özellikle Kandil cephesinden yapılan bazı açıklamaların özellikle Kürt olmayan kesimde ciddi kaygılar uyandırdığını ifade ettiler. Hatta bazı konuların bu çözüm süreciyle birlikte gündeme gelmesinin de insanları kafasını karıştırabildiğini söylediler. Mesela başkanlık sistemiyle, diyelim eyalet meselesiyle bu çözüm sürecinin zaman zaman bir arada geçmesinin kafaları karıştırdığını ifade ettiler. Cizre’deki görüntüler. Bir hukuk devletinde, üniter bir devlette söz konusu bile olamaz. Bunun kabul edilebilecek bir tarafı yoktur. İşin boyutları hükümet tarafından elbette ele alınacaktır. Müsamaha edebileceğimiz bir konu olamaz” şeklinde konuştu.

Akil İnsanlar da konuştu

Akil İnsanlar Heyeti Doğu Anadolu Bölgesi Grubu Üyesi İzzettin Doğan da, “Sayın Başbakan, henüz çekilmenin tamamlanmadığını, onun için süreci kararlılıkla devam ettirdiklerini ve gözlemeye de devam ettiklerini söyledi” dedi.

Doğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Akil İnsanlar Heyeti üyelerinin toplantısının ardından Dolmabahçe’deki Başbakanlık Ofisi önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Doğan, Erdoğan’ın toplantıda notlar aldığını, zaman zaman sorular sorduğunu, raporlar bittikten sonra soru sormak isteyenlerin sorularını aldığını anlattı.

“Neler soruldu?” sorusu üzerine Doğan, şunları söyledi: “Öne çıkan başlıkları şöyle özetleyebiliriz; ‘halkın bu sürece büyük desteği var ama bazı bölgelerde birtakım kaygılar, bu sürecin sürekliliği hakkında birtakım tereddütler var.’ Onun dışında söylenebilecek olan, Sayın Başbakan belki de oradaki arkadaşların bu konuyu bilmelerini istediği için ‘Şu anda çekilme bitmiş değil, birinci aşama gazetelerde ifade edildiği ya da televizyondaki konuşmalarda ifade edildiği gibi henüz tamamlanmış değildir’ dedi. Yani ‘Hükümet kendisine düşenleri acaba yapmıyor mu?’ şeklinde birtakım eleştiriler var. Buna cevaben de Sayın Başbakan, henüz çekilmenin tamamlanmadığını, onun için süreci kararlılıkla devam ettirdiklerini ve gözlemeye de devam ettiklerini söyledi.”

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi üyesi sanatçı Hülya Koçyiğit, çözüm sürecine tüm kalbiyle inandığını söyledi. Toplantıda Başbakan Erdoğan’ın, raporlarda yer alan eleştirileri ve önerileri dinlediğini ve tüm bunları değerledireceğini ifade ettiğini kaydeden Koçyiğit, “Bugüne kadar görüşmelerde, halkın nelerden endişe duyduğunu, nasıl yaklaştığını anlattık. Bütün bunların hepsine vakıf olduğunu, bizden aldığı raporlar neticesinde bütün halinde topluma açıklayacağını ifade etti” dedi.

Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Grubu Üyesi Fuat Keyman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları toplantıya ilişkin, “Genel hava, artık silahların bırakılma sürecinin bittiği ve demokratik reform sürecine geçme üzerineydi” dedi.