Erdoğan: 3 yetmez, 4 çocuk yapın

Pazar, 29 Eylül 2013 14:39

fft64_mf1673154Denizli’de jeotermal santralinin açılışına katılan Başbakan Erdoğan, açılışın ardından yanlarına gittiği kadınlara, “3 yetmez 4 çocuk yapın” diye tavsiyede bulundu.

Denizli’ye dün akşam gelerek Delikliçınar Meydanı’nda mitingde konuşup toplu açılış yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , bu sabah helikopterle Sarayköy İlçesi’ndeki Zorlu Enerji Grubu tarafından yapılan şu anki gücü 80 megawat, daha sonra 95 megawata çıkacak Kızıldere 2 Jeotermal Santrali’nin açılışına katıldı.

Türkiye ’nin bölgede enerji merkezi haline geldiğini anlatan Erdoğan, “Petrol ve elektrik en çok kullanılan enerji türüdür. Yeni dönemde bunları çeşitlendirmek gerekiyor. Bu noktada su, jeotermal gibi yeni kaynakları devreye sokarak enerji üretiminde alternatifleri arttırıyoruz” dedi.

Geçmişte maliyetlerin çok yüksek olduğu termik santrallerde, modern hale getirmeye başladıklarını anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık Türkiye su akar Türk bakar mantığının dışında, su akar Türk yapar mantığıyla hareket ediyor. Hedefimiz, 1 gram suyumuzu dahi israf etmeyeceğiz. 2002 yılından önce jeotermal enerjiden elektrik üretimi yok denecek kadar azken, bugün bu alandaki kaynaklarımız 246 megawata kadar yükseldi. Seralarda jeotermal kullanımını altı kat arttırdık. Konutta iki kat arttırdık. Bugün de ülkemize önemli yatırımlar yapan şirketimizin tamamladığı jeotermal santralimizi açıyor ve ülkemize çok önemli bir enerji kaynağını kazandırıyoruz. Yılda 95 megawat kurulu güce sahip bu santral ülkemizin en büyük dünyanın sayılı santrallerinden biri olacak. Denizlimiz zengin kaynaklarının harekete geçirilmesiyle enerji sahasında çok önemli üretimler yapacak. Bu enerji santralinde emeği geçen herkesi kutluyorum.”

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından yanındakilerle santralin açılışını yaptı. Bu sırada Ahmet Nazif Zorlu’nun plaket vermesinde gecikme oldu. Plaketin bulunmasının ardından Başbakan Erdoğan’a sunuldu.

4 ÇOCUK YAPIN
Kürsüden inen Başbakan Erdoğan, kendisini alkışlayan kadınların bulunduğu bölüme yaklaşarak “3 yetmez 4 çocuk yapın” dedi. Başbakan Erdoğan, daha sonra toplu açılışlar için helikopterle Tavas İlçesi’ne hareket etti.