Engelsiz yaşam için İSED

Salı, 19 Mart 2013 09:28

belediye_2Engelli çocukları, kendi kendine yetebilen, toplumsal ve bireysel özgürlük alanını geliştirebilen, bağımsız yaşayabilen bireyler haline getirebilme amacı taşıyan İSED Avcılar’da da kuruldu.

İSED’de engelli çocuklar spor salonunda fitness yapıp masa tenisi oynuyor, salon sporları yapıyorlar. Havuzda yüzme öğrenirken, sinema salonunda film izlerken sosyalleşiyorlar. Rekratif çalışma olarak bahçeye çıkıp uçurtma uçuruyor, piknik yapıyorlar; sahile inip bisiklete biniyor, yürüyüş yapıp balık tutuyorlar.

Ekoloji bahçesinde bitkilerini yetiştiriyor, enerjilerini toprağa boşaltıyorlar. Kümesten yumurtalarını kendilerini toplayıp sofralarına koyuyorlar. Evcil hayvanlarını beslerken sorumluluk duyguları artan engelli çocuklarımız doğayla iç içe olma fırsatını yakalıyorlar. Refleks terapi ile sinir sistemleri güçlenirken fiziksel ve ruhsal olarak rahatlıyorlar. Duyusal entegrasyon ile duyumsamayı öğrenen çocuklarımız dünyayı algılamayı, anlamayı ve anlamlandırmayı öğreniyorlar. Okul öncesi dönemdeki çocuklarımız kişisel gelişimlerini tamamlıyor, akademik çalışmaya ihtiyaç duyan çocuklarımız ise okuma- yazma çalışmaları yapıyorlar.

Sanatsal faaliyet olarak müzik atölyesinde piyano, org, saz-gitar, bateri, ritim aletleri çalıyor ve şarkı söylemeyi öğreniyorlar; el-sanatları atölyesinde cam-vitray boyama, ahşap boyama, ebru sanatı, yağlı boya ve takı tasarımı yapıyorlar. Drama çalışmaları ile yaratıcılıkları ve soyut düşünme becerileri gelişirken, dil eğitimiyle düzgün ve akıcı konuşmayı öğreniyorlar. Bunlarla birlikte, hamamda kendi başlarına yıkanmayı, mutfakta aşçı ile birlikte yemeklerini yapmayı, tuvaleti doğru ve temiz kullanmayı, çamaşır atölyesinde kendi çamaşırlarını yıkayıp kurutmayı, ütüleyip katlamayı öğreniyorlar.

Detaylı bilgi için tıklayınız: www.istanbulyasammerkezi.com