En iyi komedi Westernler

Pazartesi, 9 Haziran 2014 12:11

Bu hafta vizyona girecek olan Seth MacFarlane’ın “Yeni Başlayanlar için Vahşi Batı” filmi, başarıyla yapılması çok zor olan komedi-western türünde. Zaten genelde iki farklı janrı karıştırmak istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Western ve komedi de bileşimi zor iki tür. Geçen yıllarda gösterilen western-bilim kurgu türündeki “Kovboylar ve Uzaylılar” filminin ne kadar rezil bir film olduğunu hatırlarsınız. “Yeni Başlayanlar İçin Vahşi Batı”nın da öyle ahım şahım bir film olmasını beklemeyin zaten. Eğer komedi-western izlemek istiyorsanız işte şu filmlere göz atın.

 

Blazing Saddles

Mel Brooks’un 1974 tarihli filmi komedi western türünün şüphesiz en iyi örneklerinden biri. Rezil bir vali, kasabasının iyice içine etmek ve bundan da bir sürü para kazanmak için şerif olarak bir zenciyi atar. Fakat atadığı ve kukla gibi oynatacağını sandığı şerif onu baş düşmanı olur. Mel Brooks’un muazzam kariyerinin en iyi filmlerindendir.

 

Destry Rides Again

George Marshall’ın 1939’da yönettiği filmin bir kere muazzam bir kastı vardır: James Stewart, Marlene Dietrich, Mischa Auer, Charles Winninger, Brian Donlevy, vb. Babası ünlü bir silahşor olan ama kendisi silah kullanmaya inanmayan ve bu yüzden de kasabanın alay konusu olan Tom Destry’nin kahramanlığa uzanan yolu, neredeyse seksen yıl önce yapılmış olmasına rağmen hala çok komiktir.

 

Hazırlayan: Ali Arıkan

Dipnot Tablet dopdolu ve yepyeni sayısı ile yayında. Yazının tamamı için:

 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play

Tags