En İyi Kış Filmleri

Çarşamba, 10 Aralık 2014 14:20

Aralık’a girdik ve artık iyice kış geldi. Kış demek sinema demek. Biz de bu hafta en iyi kış filmlerini sizin için listeledik.

Fargo

Sadece en iyi kış filmlerinden biri değil tüm zamanların da şüphesiz en iyi filmlerinden. Jerry Lundegaard (William H Macy) borçları olan zavallı bir araba satıcısıdır. İhtiyaç duyduğu meblağda parayı acilen edinmeli ve borçlarını temizlemelidir. Karısının çok zengin babası gamsız sahtekar Jerry’ye yardım etmek istemez. Jerry’nin aklına şeytani bir fikir gelir. Jerry, karısını kaçırmak ve kayınpederinden fidye istemek üzere iki adam kiralar. Lakin hiçbir şey planlandığı gibi ilerlemeyecektir. Özellikle işin içine mükemmel bir dedektif olan hamile Marge Gunderson (Frances McDormand) girince. Coen Kardeşler’i nispeten az bilinen sinemacılar kategorisinden çıkartıp onlara büyük bir şöhret kazandıran Fargo, orijinal senaryo ve en iyi kadın oyuncu dallarında da Oscar kazanmıştı. Her anlamda bir şaheserdir.

Låt den rätte komma in _ Let Me InLåt den rätte komma in / Let Me In

Tomas Alfredson’ın İsveç yapımı filmi 2008’in en iyi filmiydi. Buradaki kış teması ülkeden çok kişisel bir çürümeyi temsil ediyordu.  Stockholm’ün varoşlarında annesiyle birlikte yaşayan küçük Oskar, sık sık da şehir dışında yaşayan babasını ziyarete gitmektedir. Arkadaşları tarafından çoğu zaman aşağılanan ve sürekli alay edilen bir çocuk olan Oskar öç alacağı günlerin hayalleriyle yaşamaktadır. Bir gece soluk benizli bir kızla tanışan Oskar, Eli adındaki bu “değişik” kızla çok yakın arkadaş olur. Birlikte güzel zaman geçirseler de Eli’ın bir sırrı vardır. Bir vampir olan Eli, Oskar’la arasındaki arkadaşlığa bunu yansıtmasa da zamanla ikilinin başına büyük dertler açılır.  Låt den rätte komma in’i Hollywood’un yeniden yapacağı ortaya çıkınca, her aklıselim sinefil gibi, ben de çok gülmüştüm. Fakat Matt Reeves’in filmi, orijinalinden tamamıyla farklı olmuş.  Bu, tam anlamıyla bir Amerika filmi. Dinsiz bir âlemde geçen ilk filme karşı, bu film, Ronald Reagan’ın ünlü “Şeytan İmparatorluğu” konuşmasıyla başlıyor.  Bu filmde anlatılan sadece küçük bir vampir kızla, yalnız bir çocuğun korkunç arkadaşlığı değil.  Bir ülkenin kaderinin nasıl değiştiğini de gösteriyor.  İki farklı film, iki farklı kış.

Wonder Boys  (1)Wonder Boys

L.A. Confidential’l a Oscar’a aday olan yönetmen Curtis Hanson’ın bir sonraki filmi, Pulitzer ödüllü Amerikalı yazar Michael Chabon’un aynı adlı romanından uyarlanan Wonder Boys’du. Başrolde Michael Douglas, yıllar önce bir başyapıt yazmış fakat sonra takılıp kalmış ve gerisini getirememiş bir İngilizce profesörünün ve etrafındakilerin başından geçen trajikomik bir geceyi anlatır. “Her şey olacağına varır” ana fikrinden de öte “her şey iyi olacak” temasına daha yakın olan bu filmde hikayeden çok karakterler öne çıkar. Ve kışın insanın içine işleyen o ayaz da tabii ki filmin  en önemli karakterlerinden.

Hazırlayan: ALİ ARIKAN

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play