“En İyi Film Oscar’ında Son Durum” Dipnot Tablet sinema yazarı Ali Arıkan yazdı

Pazar, 22 Aralık 2013 11:04

En İyi Film Oscar’ında Son Durum

Aslında ödüllerin sonucuna pek etkisi olmasa da, Altın Küre adaylarının geçen hafta açıklanmasıyla Oscar sezonu da son safhasına girdi. Ağustos’un sonunda gerçekleştirilen Venedik Film Festivaliyle başlayan ödül sezonu, Telluride ve Toronto Festivalleriyle hız kazanmaya başladı. Bu üç festival sonbahar ve kış aylarında konuşacağımız filmlerin yarattığı hava açısından çok önemliydi. Bunlardan Toronto’nun yeri farklı; özellikle seyircinin seçimi gibi ödüllerle en iyi film Oscar’ının arasında uyum her zaman olmasa da istatistiksel bir bilgi olacak kadar sıklıkla gerçekleşebiliyor (mesela Slumdog Millionaire). Daha sonra çeşitli eleştirmen birlikleri de yılın en iyi filmleri listelerini açıklamaya başlayınca yarış iyice hız kazanmaya başladı.

Yani anlayacağınız, Hollywood’da kampanyalar, kulisler ve lobi çalışmaları başladı. 16 Ocak’ta adaylar belli olduktan sonra her yıl olduğu gibi iş daha da ciddiye binecektir. 25 Şubat’ta oy verme süreci bitene kadar da soluk soluğa bir çekişme yaşanır. Üç aşağı beş yukarı her sene aynı hengame yaşanıyor zaten. Şahsen benim hoşuma gittiği için eğlenerek takip ediyorum ama bu işleri pek bir monotonca ve körlerle sağırların birbirini ağırlama seansı olarak görmesini de anlıyorum.

Bu sene 86′ncısı yapılacak Oscar Ödülleri’ni komedyen ve sunucu Ellen DeGeneres sunacak. DeGeneres, 2007′de 79′uncu Oscar ödül törenindeki performansıyla büyük beğeni toplamıştı ama ben şahsen performansını o kadar iyi bulmamıştım. 2 Mart’ı 3 Mart’a bağlayan gece bu sene nasıl bir performans sergileyeceğini hepimiz beraber göreceğiz.

Ali Arıkan’ ın yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr