En Güzel Film Başlıyor: EURO 2016

Pazar, 12 Haziran 2016 13:03

CEM PELİSTER

Avrupa Şampiyonası üçüncü kez Fransa’da düzenlenecek ve tüm dünyanın gözü Fransa’nın 9 farklı şehrinde olacak. Turnuvayı takip ederken bilmeniz gereken, takip ettiğinizde keyif alacağınız bazı bilgiler var. İşte onları sizler için derledik.

ARKAMIZDA MİLYONLAR VAR!

Televizyonlarda çok kullanılan bir tabir vardır “Milyonlar bizi izliyor, 70 milyon sizi görüyor” gibi… Bu gezegenin en büyük abartısının Avrupa Şampiyonası’nda, gerçekçi bir yanı var. BBC’nin hazırladığı bir haberde en kalabalık Euro 2016 ülkelerine yer verildi. Birinci sırada haliyle 142 Milyon ile Rusya var. İkinci sırada 81 milyon ile Almanya üçüncü sırada ise 79 milyon ile Türkiye yer alıyor. Yani Almanya’dan Türkleri çıkartıp bize eklersek, en çok gözün üstünde olacağı ikinci takım Türkiye diyebiliyoruz.

BİZİM İÇİN SIRADA FİNAL VAR!

Türkiye ile ilgili tüm makalelerde değinilen iki tane şey var. Birincisi turnuvanın en küçük ama yetenek olarak en büyük oyuncularından biri Emre Mor; ikincisi ise Türkiye’nin ardışık şekilde yükselen başarı grafiği. İlk kez Avrupa Şampiyonası’na 1996 yılında katıldık, o turnuvada “0” çektik. 2000’de çıtayı yükselttik ve Çeyrek Final oynadık. 2008’de tüm dünyanın dilinde biz vardık, bitti dediğini sananlara nasıl bitti deneceğini gösterdik ve yarı finale kadar yürüdük. Görünen köy kılavuz istemez, anlaşılan sırada final var!

İZLANDA’YA DESTEK LAZIM

Bizim milyonlarla ölçtüğümüz destek sayısı İzlanda’ya gelince binlere düşüyor. İstanbul’un ufak bir ilçesindeki kadar, yani 330.000 insanın yaşadığı İzlanda turnuvanın kesinlikle en büyük mucizesi. Gördüğünüz yerde onları destekleyin çünkü kuzeylilerin buna ihtiyacı var.

FBL-EURO-2016-FRA-DRAW

XHAKALAR KARŞI KARŞIYA

Dünya tarihinin değişmez gerçeği olan göç hikayeleri, futbolda artık sıkça karşımıza çıkıyor. İşte Avrupa Şampiyonası’nda da bir tane var. İsviçre’nin devşirmelerden oluşan kadrosunun yıldızı Granit Xhaka, memleketi Arnavutluk’un ilk Avrupa Şampiyonası macerasında sadece hemşerilerini değil abisi Taylant Xhaka’yı da karşısına alacak. Bakalım maçta neler olacak. Kavga ederlerse bir yabancının gelip de ne diyeceğini, hepiniz Türk filmlerinden biliyor olmalısınız.

YARDIMSEVER SLUTSKY

Rusya Teknik Direktörü Leonid Slutsky’yi anlatmak için bir cümle hakkımız olsa bu kuşkusuz “Futbolun Hulusi Kenter’i olur” Hikayesi film gibi. 19 yaşında önemli bir yetenekken komşunun ağaçta kalan kedisini indirmek istediği sırada yere düşüyor ve futbol hayatı bitiyor. Yıllar onu değiştirmiyor, hikaye şöyle sürüyor. Capello’ya ödenen paralar Rusya Futbol Federasyonu’nu batma noktasına getiriyor ve CSKA’nın başındaki kahramanımız “Ben varım” diyerek bedelsiz bu görevi kabul edip takımı Fransa’ya getiriyor. Şans, bizim karşımıza çıkmadıkça yanında olsun güzel adam!

İSPANYA’NIN BİLEĞİNİ BÜKEBİLİR MİYİZ?

Önemli bir teknik bilgiyi Türkiye’nin de yer aldığı D Grubunun favorisi İspanya’dan verelim. İspanya’nın kadro tercihi çok fazla tartışmaya neden oldu ama bunu seçen kişi Vicente Del Bosque elemelerde bir kez daha tarihe geçti. Nasıl mı? Rakibimiz üst üste 8 maç boyunca gol yemedi! Turnuvaya böyle güçlü bir özellikle geliyorlar. Ülke rekorunu geliştirmek onların; ilk yenilgiyi, eğer sıra bize gelirse, yaşatmak da bizim elimizde.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 273. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play