En çok hangi ülke idam cezası uyguluyor? Dünya idam cezaları haritası:

Cuma, 13 Aralık 2013 12:34

Son 1 hafta içinde Bangladeş ve Kuzey Kore’de gerçekleşirilen idam cezaları, bu tartışmalı cezayı yeniden gündeme getirdi. Tüm dünyanın yakından takip ettiği Abdülkadir Molla’nın yargılanması ve dün yüksek mahkeme tarafından suçlu bulunarak idam edilmesinin ardından aynı gün Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNK, Kuzey Kore lideri’nin eniştesi Cang Sung-taek’in idam edildiğini duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü verileri ile Guardian gazetesi tarafından hazırlanmış olan dünya idam cezası haritası ise tüm dünyada idam cezalarını uygulamadan kaldıran ülkeleri, halen devam ettiren ülkeleri ve idam cezalarının dağılımını gözler önüne seriyor.

Haritaya göre Çin tüm dünyanın toplamından daha fazla idam cezası uyguluyor. Binlerle tarif edilen rakam Çin’in resmi bir sayı vermemesi nedeni ile tam olarak belirlenemiyor.

Tüm dünyada sadece 2012 yılında 1.923 kişi, 20 ayrı ülkede idam cezasına çarptırılırken bunlardan 676 tanesinin cezası uygulanıyor.

Uluslararası Af Örgütü verileri ile Guardian gazetesinin hazırladığı haritada mavi daire içinde olan rakamlar verilen idam cezalarını, bordo daireler ise uygulanan idam cezalarını gösteriyor: (Resmin üzerine tıklayın)

Amnesty International executions around the world

 

Bu grafik ise idam cezası ve uygulama şekillerini sıralarken idam cezası uygulayan tek G7 ülkesi olan ABD’de cezanın en çok hangi eyaletlerde uygulandığını gösteriyor: (Resmin üzerine tıklayın)

executions-graphic-001