En Akıllı Şehirler

Salı, 3 Mart 2015 13:01

Akıllı şehirler kavramını duymuşsunuzdur. Teknolojiyi, içinde yaşayanların yaşam şartlarını arttırmak ve iyileştirmek için kullanan şehirlere verilen bu unvan gün geçtikçe önemini arttırıyor. Şehirler mi daha akıllı insanlar mı derken ben de en akıllı şehirler hangileri araştırdım. Buyurun günümüzün en akıllı şehirleri!

Tel Aviv

Belki akıllı şehirler kavramanı yeni duydunuz ama günümüzde bu şehirlerin dünya genelinde yarışmaları bile yapılıyor. İsrail’in en büyük şehri olan Tel Aviv de listemize bu yüzden ilk sıradan giriyor çünkü 2014 yılının en akıllı şehir ödülünü o kazandı. Şehrin bu ödülü kazanmasının en büyük sebebi kendi vatandaşlarını hem birbirleri ile hem de belediyenin yaptığı çalışmalar ile dijital olarak bağlama konusunda gösterdiği büyük çaba!

Tel Aviv şehrinin hem kendi mobil uygulaması var hem de Digi-Tel olarak adlandırılan bir modeli var. Bu uygulamalar ile şehirde yapılan yol çalışması, park açılışı, konserler gibi birçok aktivite ve etkinliği şehir sakinleri ile anlık olarak paylaşıyorlar. Ayrıca tüm şehirde ücretsiz kablosuz internet hizmeti var.

Telaviv-City-BeachKopenhag

Danimarka’nın başkenti Kopenhag Avrupa’nın en yeşil şehri ödülünü kazanmış bir yer olarak teknolojik gelişmeleri de bu doğrultuda kullanıyor. Şehir yönetimi kendine devamlı yeni hedefler koyuyor. Örneğin Kopenhag Avrupa’daki en az karbon emisyonu salınan şehirlerinden biri ve hedefleri bu karbon oranını çok daha aşağıya çekmek. Bu yüzden yenilebilir teknolojiler ve enerjiyi verimli kullanma konusunda oldukça ciddi çalışmalar yapıyorlar.

Bisiklet kullanımı konusunda da örnek şehirlerden bir olan Kopenhag MIT ile de işbirliği yaptı. Bu birliktelik ile hedeflenen akıllı bisiklet ekipmanları yapmak ve bisiklet kullananlara gerçek zamanlı bilgiler iletmek. Bu bilgiler aynı zamanda şehir yönetimine de eş zamanlı olarak gidecek ve o anki hava durumu ve karbon emisyonları gerçek zamanlı hesaplanarak devamlı kontrol altında tutulacak.

Kopenhag-2stk1

Barcelona

Barcelona daha çok yakıcı güneşi, mimari eserleri, canlı sokakları ve tabii ki meşhur futbol takımı ile bilinir. Günümüzde ise akıllı şehirler deyince aklımıza gelen ilk şehirlerden biri oluyor. Bunun ilk nedeni Smart Cities Expo World Congress olarak adlandırılan global bir etkinliğe ev sahipliği yapması. Burada tüm dünyadan akıllı şehir projeleri tanıtılıyor ve değerlendiriliyor. Diğer bir nedeni ise e-mobility projesini ilk hayata geçiren şehirlerden biri olması. Örneğin sadece Barcelona’da oturanların kullanabildiği 6000’den fazla bisikletçinin üye olduğu bir bisiklet paylaşım platformları var. Şehir aynı zamanda gürültü ve hava kirliliğinden, trafik sıkışıklığı ve atık yönetimine kadar birçok sensörü de test ediyor ve kullanıyor.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Dipnot Tablet’in 206. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play