Emre Belözoğlu ‘rabia’ işareti ile Mısır’a selam gönderdi

Pazar, 18 Ağustos 2013 08:54

page_ve-siyaset-futbola-girdi-emre-belozoglu-misira-selam-gonderdi_989119266Spor Toto Süper Lig’in 1. Haftasında Fenerbahçe Konyaspor ile deplasmanda karşı karşıya geldi. Fenerbahçe’nin 2-0 öne geçtiği karşılaşma, 3-2 Konyaspor’un üstünlüğüyle sona erdi.

Suat Kılıç’ın, maçlarda siyasi simgelerin yasaklandığını belirtmesine rağmen, Fenerbahçeli Emre Belözoğlu’nun Müslüman Kardeşler’e selam göndermesi tartışmaları da beraberinde getirdi

Bakan Kılıç ‘Siyaset yasak’ demişti

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç kısa bir süre önce, futbola siyasetin girmemesi gerektiğini söylemiş, Gezi Parkı olaylarını futbola taşıyanların bunun bedelini ödeyeceğini ifade etmişti. Bakan Kılıç, tribünlerde siyasi slogan pankart ve simgelerin yasaklanacağını, olası eylemlerde polisin taraftarlara müdahale edeceğini söylemişti.

‘Gezi’nin ardından futbol maçlarında e-bilet uygulamasına geçme kararı alınmış ve stadyumlarda maç izleyen futbolseverlere TC kimlik numaraları ile bilet satılması talimatı verilmişti.

Kayseri’de oynanan Süper Kupa maçı öncesinde Kadir Has Stadı girişinde alkol kontrolü yapılması da tartışma yaratmıştı.

Konyaspor protokolünde Mursi atkısı

Bu arada, maç öncesinde objektiflere takılan karelerde, Şeref Tribünü’ndeki bir ayrıntı da dikkat çekti. Konyasporlu yöneticiler, üzerine Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin fotoğrafının bulunduğu atkılar taktıkları görüldü.

Rabia işareti nedir?

Rabia işareti, gerek Kahire’de gerek dünyanın dört bir yanında Mısır’daki mevcut yönetim karşıtlarının simgesi haline geldi. “Rabia” işareti, Mursi yandaşlarının toplandığı Rabiatul Adeviye Meydanı’ndan geliyor. Rabia, Arapça’da 4′üncü anlamını taşıyor.

 

Tags