Emniyetten ‘Gezi Operasyonu’ sergisi

Çarşamba, 17 Temmuz 2013 16:53

fft64_mf1550721Gezi eylemleri sırasında şiddet olaylarına karıştığı belirtilen kişilere yönelik gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen malzemeler basına gösterildi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün operasyonunda ele geçirilen ve Gezi eylemleri sırasında şiddet olaylarına karışan ve bu eylemleri yönlendiren kişilere ait olduğu belirtilen silahlar ve diğer malzemeler basına gösterildi. Söz konusu suç aletlerinin arasında yer alan gaz maskesi, inşaat eldiveni, deniz gözlüğü gibi eşyalar dikkat çekti.

23′Ü ÖĞRENCİ, 30 KİŞİ GÖZALTINDA

Ele geçen malzemeler arasında av tüfeği, pompalı tüfek, tabancalar, coplar, kelepçeler, gaz maskeleri, sopalar, inşaat eldivenleri, deniz gözlükleri, baretler, sapanlar, boş gaz bombası fişeği ve spreyler bulunuyor. Kola kutusundan yapılmış bir gaz maskesi dikkat çekiyor.
Operasyon kapsamında 23′ü öğrenci 30 kişinin gözaltında olduğu belirtilirken, gözaltındaki kişilerin sorgularının başlamadığı, dijital verilerin incelemesinden sonra sorguların başlayacağı, Cuma sabahı da adliyeye sevklerin yapılacağı belirtildi. Polis, gözaltına alınan kişilerin tamamının eylemlerdeki şiddet içerikli görüntü ve fotoğraflarının dosyada mevcut olduğunu söyledi.

Taksim Dayanışması’nın tutuklanması talebine ret

Suçlu olduğu tespit edilen kişilerin öncelikle kaldığı apartmanın belirlendiğini ancak dairesinin belirlenmediğini ifade eden emniyet yetkilileri, operasyon sırasında apartman görevlisine sorulduğunu ve hedef kişinin dairesinin bu şekilde belirlendiğini belirtti: Yetkililer ayrıca, “Bütün bir apartmanın aranması söz konusu değil. Bu durum sadece terör operasyonların da değil diğer operasyonlarda da yaşanan bir durumdur” dedi.