Elmadan iki telefon bir de saat çıktı

Salı, 16 Eylül 2014 12:21

Bu hafta Steve Jobs’ın ilk Macintosh’u tanıttığı yer olan Kaliforniya’daki Flint Center’a gidenler yeni bir ürün ile karşılaşıp karşılaşmayacaklarını tam olarak bilmiyorlardı. Evet, dedikodular Steve Jobs’dan sonra Apple’ın ilk defa yeni bir ürün gamı tanıtacağı yönündeydi. Peki, beklentiler karşılığını tam olarak buldu mu?

Gidenlerin hayalleri suya düşmedi diyebiliriz hatta beklediklerinden fazlasını bile aldılar çünkü Apple’ın akıllı bir saat ve iPhone 6’yı tanıtacağı bekleniyordu ama iPhone 6 Plus diye iPad ve iPhone karışımı bir ürün tanıtacağı tam olarak beklenmiyordu.

Apple, 9 Eylül’de gerçekleşen etkinlikte iPhone 6, iPhone 6 Plus ve Apple Watch’u tanıttı. Dikkat ederseniz saatin ismi iWatch değil Apple Watch, bu da şirketin marka ismini daha ön plana çıkarma stratejilerinden biri olsa gerek.

iPhone 6 beklendiği gibi 4,7 inç ölçülerinde büyük bir ekran ile geldi, fakat daha büyüğünü de isterseniz iPhone 6 Plus 5,5 inç büyüklüğünde. iPhone 6’nın 4,7 inç’lik modeli 750 x 1,334 ekran çözünürlüğünde, iPhone 6 Plus ise 1080p çözünürlüğünde olacak. Yeni iPhone’lar iPhone 5’e göre daha ince ve ele daha oturan bir yapıda. iPhone 6 Plus’ın ise diğer kardeşlerine göre daha yuvarlak hatlara sahip olduğunu da görüyoruz. iPhone 6’lar ile beraber yeni işletim sistemi iOS 8’de kullanıcılara açılacak. Yeni iOS’un yeni iPhone’lar ile çok daha uyumlu çalışacağı ve büyük ekran kullanımına özel bazı yenilikler getireceği söyleniyor.

Apple Watch

En son iPad’den sonra Apple yeni bir ürün tanıtmamıştı. Bu yüzden Apple’ın akıllı saati Apple Watch’ın ayrı bir yeri olduğu söylenebilir. Diyeceksiniz ki günaydın her taraf akıllı saat dolu, millet bunu ne yapsın. Belki haklı olabilirsiniz ama bu tartışmaların sonunu hep Apple kazanmıştır onu baştan belirteyim. Apple, sizi bu ürüne mutlaka ihtiyacınız olduğuna bir şekilde ikna edecektir, daha önce yaptığı gibi. Bu yüzden hemen burun kıvırmayın.

İlk olarak Apple Watch beklentileri karşıladı mı? Kimilerine göre evet bazılarına hatta çoğu kişiye göre hayır. Bana sorarsanız Apple Watch tam olarak da insanların takmak isteyeceği bir saat olabilir. Bu yüzden Apple gerçek bir saat gibi görünen ve isterseniz kişiselleştirebileceğiniz bir cihaz üretmiş. Tasarıma ilk baktığınızda bir şeye benzetememiş olabilirsiniz ama ürünün videosunu izlerseniz şimdiye kadar yapılmış en kullanışlı akıllı saat olduğunu görürsünüz. Tabii burada Apple’ın algı yönetimindeki başarısı da önemli bir strateji olacak.

Hazırlayan: Göksan Kadayıfçı

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play