Elinde silah yerine çiçekle Ağca 33 yıl sonra yine Vatikan’da

Pazartesi, 5 Ocak 2015 11:15

Ağca 2010 yılında serbest kaldıktan sonra çıktığı televizyon programlarında Abdi İpekçi cinayeti yerine sadece Papa suikastı ile ilgili konuşmayı tercih ediyordu. İpekçi her sorulduğunda “40 sene önce ölmüş bir adam niye bu kadar önemli?” diyerek sinirlenen ve bu olayla anılmak istemediğini açıkça belli eden Ağca, onun yerine Papa II. Jean Paul’ün suikastın ardından kendisini affetmesi ve 20 dakikalık karşılıklı konuşmalarına odaklanmış durumdaydı. Bunun ilahi ve mucizevi bir olay olduğunu ve insanlık tarihinin son bin yılının en önemli olayı olduğunu savunuyordu. Ağca, bu derin Papa ilgisinin devamı olarak tam 27 Aralık günü, yani Papa’nın İtalyan cezaevinde kendisini ziyaret ettiği günden 31 yıl sonra Jean Paul’ü mezarında ziyaret etti ve kabrine beyaz güler bıraktı. İtalyan televizyonu tarafından çekilen görüntülerde, 33 yıl önce Papa’yı yakın mesafeden iki defa vurup yaraladığı ST Peter meydanında duygusal anlar yaşayan 56 yaşındaki Ağca bir eliyle beyaz gülleri tutarken diğer eli ile göz yaşlarını siliyor.

Ağca’nın bu görüntüleri geçtiğimiz Cumartesi günü tüm dünya basınında oldukça geniş yer tuttu. “Papayı vuran Türk, mezarına çiçek bıraktı” manşetleri ile verilen haberlerde Ağca’nın bu hareketi “Papa suikastçısının çok tuhaf ziyareti” şeklinde yorumlandı. Dış basının pek bir anlam veremediği bu ziyaretin ardından Ağca, yasadışı şekilde ülkeye giriş yaptığı gerekçesiyle  İtalya’dan sınır dışı edildi. Yeni Papa Francis ile görüşme talebi de Vatikan tarafından “Jean Paul’ün mezarını ziyaret etti, bu yeterli” açıklaması ile reddedilen Ağca, “Papa Francis dünyada kriz sürerken barışı ve kardeşliği inşa etmeye çalışıyor” açıklaması ile bir zeytin dalı daha uzattı.

Abdi İpekçi cinayeti ve Papa suikastı faili Mehmet Ali Ağca her zaman kafa karıştıran bir karakter oldu. 1979 yılındaki İpekçi cinayetinin ardından elini kolunu sallayarak askeri ceza evinden kaçan, ardından sahte pasaport ile yurtdışına kaçıp 2 yıl sonra da Vatikan’da Papa II. Jean Paul’e silahlı saldırı düzenleyen Ağca’nın kimlerin tetikçisi olduğu, Milliyet Gazetesi GYY’si Abdi İpekçiyi neden öldürdüğü ve Papa’ya suikast girişiminin sebepleri halen birer sır. İtalyan hapishanesinde 14 yıl yatan Ağca bu süre zarfında çeşitli röportajlar verdi, olayı anlattı, hatta mesih olduğunu da iddia etti ama kim, neden ve nasıl sorularını bir şekilde hep cevapsız bıraktı. Bildikleri ile Türk siyasi tarihindeki pek çok kara deliği aydınlatabilecek olan Ağca ile ilgili halen çok az şey biliyoruz. Üstelik hayatta olmasına ve kameraları da çok seviyor olmasına rağmen ağzından pek akla yatan bir açıklama duyamadık. Tüm açıklamaları çelişkili hatta bazen gerçek üstü.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play