Elif Şafak, The Guardian’da yazdı: “Erdoğan’ın tokadı tüm Türkler’in yüzüne atıldı”

Çarşamba, 21 Mayıs 2014 12:31

Türkiye’nin uluslararası yazarlarından Elif Şafak İngiltere’nin The Guardian gazetesinde bir makale kaleme aldı. Elif Şafak “Erdoğan’ın tokadı tüm Türkler’in yüzüne atıldı” başlıklı makalesinde “Başbakan’ın agresifliği hükümeti sarsar sanmayın. Biz hükümdar erkeklerin durduk yere attıkları tokatları mazur görerek büyüdük.” dedi.

Elif Şafak, Soma’da yaşanan “ataerkil şiddeti” Christos Tsiolkas’ın Tokat adlı kitabındaki hikayeye benzetti. “Ama hikayenin bu versiyonu Türkiye’nin Soma ilçesinde, 300′den fazla insanın maden faciasında olduğu yerde geçiyor” dedi.

Şafak makalesine şöyle devam ediyor:

“Ülke, Recep Tayyip Erdoğan’ın, yani başbakanın, bir eylemciyi süpermarkete kadar takip edip orada tokatladığı iddiasını konuşuyor. Doğru ya da değil, ama bunu Erdoğan’nın savunucularının bile inanılmaz bulmadığı açıkça ortada. Aniden değişen ruh hali düşünüldüğünde böyle birşeyin olabileceği gibi bir kanı mevcut. Aynı gün çekilen bir videoda Erdoğan’ın “Eğer bu ülkenin başbakanını yuhalarsan tokadı yersin” dediği duyuluyor.”

Tokat atıldığı iddia edilen Soma’lı Taner Kuruca’nın gazetelere verdiği ifadesini iki defa değiştirdiğinin altını çizen Elif Şafak, Kuruca’nın en son, tokatı Erdoğan attı ama gerçeği söylemeye korktum dediğini belirtiyor. Şafak Türkiye’de tipik ataerkil bir evde fiziksel şiddetin olağandışı olmadığını vurguluyor ve şöyle devam ediyor: “Eğer bu başka bir ülkede olsaydı tüm hükümet kökünden sarsılırdı. Ama Türkiye’de böyle olmaz. Millet olarak biz çocukluktan beri tokatlara mazeret bulmaya alışkınız. Tipik ataerkil bir Türk ailesinde sözlü ve fiziksel şiddet olağandışı değildir. Çocuklar terbiyesizlik yaparsa, babalar tokat atar. Eşler terbiyesizlik yaparsa, onlar da aynısını bekleyebilir.”

Şafak ayrıca Soma’da yaşanan tekme olayına da değindi. Başbakanın müşaviri Yusuf Yerkel’in “sukunetini koruyamadığı için” özür dilediğini anlatan Şafak çeşitli kentlerde düzenlenen Soma gösterilerine çevik kuvvetin plastik mermi ve biber gazi ile karşılık verdiğini anlattı. Şafak “Sokağa çıkarsanız devletten tokat yersiniz” dedi.

Şafak şöyle devam etti: ” ‘Tokat kültürümüzün bir parçası ve en küçük bir tahrikte hemen ortaya çıkar. Tahrik burada anahtar kelime, altın mazerettir. Karısını sokakta çocuklarının gözleri önünde bıçaklayan kocanın mahkemedeki savunması da bunun üzerine kurulu: ‘Açık saçık giyinerek beni tahrik etti hakim bey’. Restoranda can pazarına sebep olan adam da aynı sözleri tekrarlar: ‘Diğer müşteri kız arkadaşıma bakarak beni tahrik etti hakim bey’ Ve şimdi başbakanın müşaviri de arabasına tekme atan ve küfür eden adam tarafından tahrik edildiğini iddia ediyor.”

Şafak yazısını şöyle bitiriyor: “Türkiye’de tüm güç devletindir. Vatandaşların değil. Biz millet olarak en tepedeki, otorite sahibi kimselerden tokat yemeğe alışkınız. Aile içinde, okulda, askerde, sokakta, süpermarkette… Tokat heryerde. Ve son günlerde yaşananlar gösterdi ki Türk erkeği çok kolay kışkırtılabiliyor.”

Screen Shot 2014-05-21 at 10.30.09