El Nusra’dan Halep’in köylerine saldırı

Cuma, 2 Ağustos 2013 12:55

nuce_01082013-143935-1375360775.86İslam Şam Özgürleştir Hareketi ve Nusra Cephesi, Halep Merkezi Ceazevine bomba yüklü araç ve ağır silahlarla saldırı düzenlendi. El Kaide bağlantılı El Nusra’ya bağlı gruplar, Halep’in Sefire ilçesine bağlı Tel Hasıl ve Tel Aran beldelerinde sivillere yönelik saldırılar başlattı. Saldırılarda 50′nin üzerinde kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), kentin kuzeyinde yer alan ve muhalif silahlı gruplar tarafından günlerdir kuşatılan Halep Merkezi Cezaevinnin bugün sabah saatlerinde bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendiğini kaydetti.

İslami Şam’ı Özürleştirme Hareketi ile Nusra Cephesinin ortaklaşa düzenlediği intihar eyleminin ardından ağır silahlarla saldırıların düzenlediğini ifade eden SRGC, hapishanenin çevresinde Esed güçleriyle silahlı muhaliflerin yoğun şekilde silahlı çatışmanın yaşandığını bildirdi.

2,5 aydır muhalifler güçlerce kuşatılan ve birkaç günden şiddetli çatışmanın yaşandığı cezaevinin kontrolü rejim güçlerince sağlanıyor. Halep’in kuzey kesiminde yer alan ve muhalif güçlerince aylarca etrafı kuaştılan merkezi cezaevinde aralarında kadınlarında bulunduğu 4 bin 200 siyasi mahkum tutuluyor.

Halep çevresindeki Kürt beldelerine saldırı

Öte yandan, ANF’nin haberine göre, El Kaide bağlantılı El Nusra’ya bağlı gruplar, Halep’in Sefire ilçesine bağlı Tel Hasıl ve Tel Aran beldelerinde sivillere yönelik saldırılar başlattı. El Nusra’ya bağlı grupların, Kürtlerin yaşadığı Halep’in Sefire ilçesine bağlı Tel Aran ve Tel Hasıl beldelerine yönelik tank, havan ve ağır silahlarla yaptığı saldırılarda 50’nin üzerinde sivilin hayatını kaybettiği ve aralarında çocukların da bulunduğu 350 kişinin de rehin alındığı belirtiliyor. Gelen haberler arasında Irak-Şam İslam Devleti ile El Nusra bağlantılı grupların Tel Hasıl ve Tel Aran’la irtibatı önlemek için yolları kapattığı da var. El Ekrad Cephesi’nden, Kürtlerin yaşadığı beldelere yönelik katliam girişimleri olduğu ve katliamların kendi saflarında savaşanların ailelerinin yaşadığı yerleşimlerde gerçekleştirildiği bildirildi. Öldürülenler arasında kadın, çocuk ve yaşlıların da olduğu belirtildi. El Nusra bağlantılı grupların saldırılarının Mumbiç, Cerablus,Tel Elem, Kebra, Kefer Ziğir ve Eraz bölgesine de yayılmasından endişe ediliyor.