El Kaide, Irak’ın Felluce kentinde Şeriat devleti ilan etti

Pazartesi, 6 Ocak 2014 11:46

ABD’nin 2011′de çekildiği Felluce’nin kontrolü, El Kaide’nin bölgedeki uzantısı ISIS’e geçti. Halkı kent merkezine toplayan örgüt, Şeriat devleti ilan etti. Çatışmalar yüzünden binlerce kişi kenti terk ediyor.

ABD 2003 yılında Irak’ı işgal ettiğinde en büyük direniş Anbar bölgesinde yaşanmıştı. Irak savaşında hayatını kaybeden 4.486 Amerikan askerinin üçte biri bu bölgede can verdi. Washington 2011′de bu bölgenin kontrolünü Irak’a devretti. Ancak Irak’ta Başbakan Nuri El Maliki’nin muhalif milletvekili Ahmed el-Alvani’nin evine yapılan kanlı baskınla tutuklatmasıyla başlayan olaylar burada El Kaide’nin devlet ilan etmesine neden oldu. Ramadi ve Felluce kentinde El-Alvani’nin tutuklanmasını protesto eden göstericilere Irak polisi müdahale etmiş, gelen tepkiler üzerine de güvenlik güçleri bu kentlerden çekilmişti.

‘Sizi devletten koruyacağız’

Otorite boşluğunu fırsat bilen El Kaide’nin bölgedeki uzantısı Irak Şam İslam Devleti (ISIS) iki kentte kontrolü ele geçirdi. Ramadi’deki aşiret liderleri polisle işbirliği yaparak ISIS’i engelledi. Ancak Bağdat’a 110 kilometre uzaklıkta bulunan Felluce’de ISIS aşiret liderlerinin de kendisine katılmasıyla zafer ilan etti. Bağdat yönetiminden bir yetkili AFP ajansına, “Felluce artık Irak yönteminin kontrolünde değil” açıklamasında bulundu. ISIS militanları önceki gün Cuma namazı için halkı kent meydanına topladı. Felluce’de Şeriat devleti ilan eden örgüt liderleri, “Amacımız Felluce halkına zarar vermek değil. Sizi hükümete karşı koruyacağız. Bizimle işbirliği yapın. En kısa zamanda okulları açıp hayatı normale döndüreceğiz” açıklaması yaptı.

Bir günde 167 kişi öldü

Görgü tanıkları Felluce’de devlet binalarında siyah ISIS bayrağının dalgalandığını bildirdi. Kente giremeyen Irak ordusu Felluce’yi hava topuyla bombalıyor. Son bir günde çatışmalarda 167 kişinin öldüğü bildirildi. Ramadi ve Felluce’de bir haftadır devam eden çatışmalar nedeniyle halk, evlerini terk etmeye başladı. Her iki kentte de elektrik ve suların kesik olduğu, ayrıca gıda sıkıntısının yaşandığı açıklandı. Bu arada Ramadi’de çatışmaların ortasında kalan 75 Türk işçisini kurtarmak için girişimlerin devam ettiği belirtildi.