‘Ekranların Efsane Anneleri’ @gizemkaboglu yazdı

Pazar, 11 Mayıs 2014 11:39

Anneler Günü’nde televizyonun efsane annelerini anmadan olmaz diye düşündüm. Ekranların en efsane annesi ise benim için tartışmasız Beyhan Saran… Gelin ondan başlayarak ekranların efsane annelerini analım.

Ferhunde Hanımlar ve Bizim Evin Halleri… Yaşı şimdilerde 20 ve 30′larda olanlar bu dizilerle büyüdüklerini inkar edemezler. Beyhan Saran ekranların, çocukluğumuzun ve elbette Ferhunde Hanımlar’ın annesiydi. Binlerce bölüm canlandırdığı karakterle adeta özdeş hale gelen Saran, televizyonun en efsane annelerinden biri…

Ekranda en çok anne karakterini oynayan Vahide Perçin de listede. Adını Feriha Koydum’da Zehra’nın örgü saçları, Hürrem’in sert duruşu, Annem’in pazarcı fedakar kadını ile Perçin unutulmaz anne canlandırmalarıyla TV tarihine adını yazdıranlardan…

Anneler Günü’nde masallardaki üvey anne karakterini değiştiren İnci Türkay da anılmalı elbette. Sihirli Annem ile hayatımıza sihir katan Türkay, sonrasında birkaç dizide daha ekrana gelse de hiçbiri Betüş kadar onunla bir sayılmadı.

Aşk-ı Memnu’nun efsane annesi Firdevs Hanım da ekranların unutulmaz anneleri arasındaydı. Nebahat Çehre’nin can verdiği karakter masallardaki anne tiplemesine uymasa da, aykırı da olsa, hatta kimi zaman zararı da dokunsa sevildi, özenildi. Melih Bey takımının başkanı Firdevs Hanım listenin adeta ana kraliçesi… Öyle değil mi sayın izleyici?

Gizem Kaboğlu‘nun yazısının devamı Dipnot Tablet’te

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN