“Ekonomik gelişmeler faiz lobisini rahatsız etti”

Pazar, 30 Haziran 2013 16:11

bakan-caglayandan-faizlerdeki-dusus-degerlendirmesi-6257Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’deki ekonomik gelişmelerin faiz lobisini rahatsız ettiğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Seminer Salonu’nda düzenlenen Ostim Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) – Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile uygulamalı girişimcilik sertifika dağıtım törenine katıldı.

Çağlayan burada yaptığı konuşmada “Bugün tüm zorluklara rağmen bir ülkenin ihracatını yüzde 12,2 artırarak 152,5 milyar dolara çıkmasını hazmedemeyenlerin tezgahlarıyla karşı karşıyayız. Bunu bir kere bilmeniz lazım. Birilerini rahatsız ettik, edeceğiz de Allah’ın izniyle” dedi.

Sözü faiz lobisine de getiren Çağlayan, şöyle devam etti:

“Şöyle bir kaç ay geriye dönün, Mayıs ayı, şükürler olsun Türkiye’nin dünya tarihine damgasını bastığı bir ay oldu. Şöyle bir hatırlayın bakalım, bu olaylar öncesinde Türkiye ne yaptı da neden bunlar oluştu? Bunlar öyle 3-5 ağaç için mi oluştu? Mayıs ayında, Cumhuriyet tarihinde ilk kez IMF’ye borcumuzu sıfırladık. IMF ile rollerimiz değişti. Yüzde 69 olan faizleri mayıs ayında yüzde 4,60′a düşürdük. Eğer bu olaylar olmasaydı faizlerimiz yüzde 2,5′e düşecekti. Bu rahatsız etti birilerini. Kimi rahatsız etti? Faiz lobisini rahatsız etti. Sonuna kadar da biz faiz lobisini rahatsız etmeye devam edeceğiz, kimsenin kuşkusu olmasın bundan. Çünkü bunlarda bir vampirlik, kan emicilik var, alıştılar Türkiye’nin kanını emmeye. 2001 yılında toplanan her 100 liralık verginin 86 lirası borcun faizine giderdi. Bugün ne oldu? Bugün toplanan her 100 liralık verginin 14 lirası faize giderken, 86 lirası millete hizmet olarak gidiyor. Bu rahatsız etti, bu battı birilerine işte, olay bu. Faiz lobisi, geçmişte emmeye alıştığı kanı ememiyor, sıkıntı bu. Bunların arkasında kimlerin olduğunu tek tek biliyoruz.”