Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: Merkel’i önemsemiyorum ciddiye de almıyorum

Perşembe, 20 Haziran 2013 00:31

images (1)Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye- Dünya Ticaret Köprüsü 2013 Toplantısı’nda Gezi Parkı olaylarının ekonomiye  yansımalarını ve faiz lobisi ile ilgili konuları değerlendirdi. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili konuşan Bakan Çağlayan, Türkiye’nin ekonomik  özgürlüğünü çekemeyenlerin bu olayları fırsat bildiğini belirterek, ”Gezi Parkı olayları ilk başta masumane isteklerle, çevre adına yapılan taleplerle başladı. Arkasından marjinal ve illegal grupların yoğun bir şekilde at oynatmaya başladığı bir hale dönüştü. Bunu herkes izledi. Basında şöyle bir algı seziyorum. Acaba faiz lobisi diyerek bu işi başka yöne mi kaydırmak istiyorsunuz diye. Böyle bir şeye ihtiyacımız yok. Türkiye ne zaman kafasını kaldırsa, Türkiye ne zaman ekonomik özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşacak olsa her zaman Türkiye’nin önüne bir oyun sergilenmiştir” dedi.

“MESELE AK PARTİ MESELESİ DEĞİL, TÜRKİYE MESELESİDİR”

Türkiye’nin IMF’ye borcunun kalmamasının küresel güçleri endişelendirdiğini savunan Bakan Zafer Çağlayan, “Nedir bu faiz lobisinin derdi? Hatırlayın Türkiye 10 yıl önce 1 milyar dolarlık borç için IMF’nin kapısında bekliyordu. O borcu vermek için de her türlü ağır şartlar Türkiye’ye veriliyordu. 10 yıl önce IMF’nin Türkiye masası şefinin adını sokaktaki simitçi biliyordu. Bugün IMF temsilcisinin adını biliyor musunuz? Biz bunların ayak nasırlarına bastık, basmaya da devam edeceğiz. Bunları rahatsız eden ekonomik özgürlüğüne kavuşmuş, borç almadığı için emir almayan bir Türkiye’yi istemiyorlar. Mesele AK Parti meselesi değil, mesele Türkiye meselesidir” dedi.

Faizin azalmasının Türkiye’nin yararına olduğunu vurgulayan Çağlayan, “Avrupa’nın 24 ülkesinden daha az borçlu olan bir Türkiye olur muydu? Faizinazalmasının kime faydası var? Ülkeye faydası var. Kimin zararına? Türkiye’yi yüksek faizlerle sömürmüş, kanını emmiş olan sülüklerin zararına. Böyle kargaşa ortamlarında ancak bunlar ekonomik dengeleri bozarak faizleri yükseltebilirler. Bunların derdi faizlerin yükselmesi” şeklinde konuştu.

Yerli ve yabancı basın kuruluşlarının olayları farklı bir yöne çekmek istediğini belirten Çağlayan, “Birçok kuruluşun yaptığı yayınları ibretle ve hayretle izledik. Hatta öyle bir hadsizliğe geldi ki Başbakanımızın Kazlıçeşme’de yapmış olduğu mitingi, oraya katılan yüz binlerce insanı hükümete karşı yapılan eylemlerin adresi olarak gösterdiler. Bu bir şer koalisyonunun ortaya çıkan görüntüsüdür” dedi.

“MERKEL’İ ÖNEMSEMİYORUM, CİDDİYE ALMIYORUM”

Almanya Başbakanı Merkel’in açıklamalarını da değerlendiren Çağlayan, ”Hiç önemsemiyorum, ciddiye bile almıyorum. Çünkü Merkel’in Türkiye’ye karşı tavrı başından beri bellidir. Gerek kendisi, gerek Hıristiyan Birliği Partisi, Avrupa Birliği’nin bir Hıristiyan Birliği olduğu konusunda bunlar müttefiktir. Tabi ki Müslüman ve modern bir ülkenin bu işin içinde olmasını istemezler. Kendileri kaybederler” dedi.