Ekmekteki tuz oranı düşüyor renk değişiyor!

Cuma, 28 Haziran 2013 11:09

0c88690a-1157-4401-a3f8-0bdac9488691Sofraların baş tacı ekmekte yeni dönem başlıyor. 2 gün sonra fırınlardan çıkacak ekmekler çok başka olacak.

Ekmekte yeni dönem başlıyor. Tuz oranı yüksek, katkı maddesi karışımıyla üretilen ekmek 1 Temmuz’dan itibaren tamamen yenilenecek. Artık fırınlar sadece buğday unu, maya, tuz ve su karışımıyla ekmek imal edilecek.

Yeni düzenlemeyle ekmekteki kepek oranı da artırılarak tuz düşürülecek. Poşetlenmemiş ekmeğin market önlerinde ve vatandaşların direkt temas edecekleri şekilde satılmasına izin verilmeyecek.

DİYABET HASTALARI İÇİN İDEAL

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, kepek oranı yüksek ekmeğin sağlık açısından daha faydalı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu ürün özellikle sindirim sistemi açısından daha faydalı. Ayrıca diyabet hastaları için de ideal bir ekmek türü.”

SAĞLIĞA ZARARLI KATKI ARTIK YOK

Fırıncıların kepek oranı yüksek un teminine ilişkin sıkıntılarının da giderildiğine işaret eden Balcı, “Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, undaki kepek oranının ayarlanması sorumluluğunu fabrikalara yükledi. Böylece bu sorun da aşıldı. Yeni ekmeklerde katkı maddelerinin kullanımı yasaklanacak” ifadesini kullandı.

PROTEİN DEĞERİ DAHA YÜKSEK

İmal ettiği ekmekleri yeni tebliğ çerçevesinde üreten fırıncı esnafı da yeni ekmeğin beyaz ekmeğe oranla daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Ankaralı fırın işletmecisi Ahmet Çelik de, “Beyaz ekmek sağlığa zararlıydı gibi bir algı yanlış olur. Yeni tebliğe göre ürettiğimiz ekmekler protein daha yüksek olacak” diye konuştu.