Ekim’de Film Zamanı! “Filmekimi” rehberiniz Dipnot.tv’de!

Cumartesi, 28 Eylül 2013 09:00

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Dipnot.tv Özel

Atlas

Mavi En Sıcak Renktir/Blue Is the Warmest Color

Festivalin en merak edilen filmi, Altın Palmiye Ödüllü Blue is the Warmest Color. Cannes’da herkes tarafından büyük ilgi gören ve aldığı ödülü sonuna kadar hak ettiği konuşulan filmin yönetmeni Abdellatif Kechiche.

İki genç kızın birlikteliğini konu alan film aşkı ve bu aşk üzerinden hayatı sorguluyor. Şimdiden belirtelim ki film 3 saat.

Heli

Cannes 2013’ün Yönetmen ödüllü filmi Heli’yi kaçırmak sinefillere yakışmaz o yüzden ne yapın edin bu filme gidin!

Şiddetin dozunu iyice kaçıran, arıza filmlerin yönetmeni Amat Escalante’nin üçüncü filmi.

Meksika’daki çete savaşlarının ve adalet düzeninin arasında kalan genç bir çiftin aşkları uğruna verdiği savaşı konu alıyor.

Fragmanıyla bile yine çok arıza bir filmin sinyallerini veriyor.

http://www.youtube.com/watch?v=Jb4-GQG4zTo

Sen Şarkılarını Söyle/Inside Llewyn Davis

Coen Kardeşlerin her zaman her yerde başımızın üstünde yeri var o sebeple bu film ayrı bir değer taşıyor.

66. Cannes Film Festivali’nde aldığı ikincilik ödülüyle merakları daha da arttıran film,1960 yılların ünlü folk sanatçısı Dave Van Ronk’un hayatını merkezine alarak, dönemin müzik piyasasında yaşananları ve bu yolda başına gelen aksilikleri konu alıyor.

Filmde Oscar Isaac, Carey Mulligan, Justin Timbarlake, Ethan Phillips gibi oyuncular yer alıyor.

Beyoğlu

Benim Babam, Benim Oğlum/Like Father, Like Son

1987‘den bu yana Cannes’da Juri Ödülü kazanan ilk Japon filmi olan Like Father Like Son, oğlunun kendi istediği gibi olmasını saplantı haline getirmiş geleneksel bir babanın çocuğunu bebekken hastanede karıştırdığını öğrenmesiyle yaşananları konu alıyor.

Konusu birazcık Yeşilçam filmlerini bize anımsatsa da ilk gösterimi sonrasında bütün salon ayağa kalktı ve büyük bir alkış kopardı. Bu çok konuşulan filmin yönetmeni ise Hirokazu Kore-Eda.

Filmin çıkış noktası ise Japonya’da 1970′lerde hastane doğumlarının artmasıyla yaşanan binlerce ailenin çocuğunun karışmış olması.

Geçmiş/The Past

Asghar Farhadi dendiği zaman artık filmlerinin neden izlenmesi gerektiğine dair açıklama yapmaya gerek yok. Ama yine de kısaca tanıtmakta fayda var.

“A Separation” ile mükemmel bir filme imza atan Asghar Farhadi’nin yeni filmi olan  Geçmiş,  bir önceki filminde olduğu gibi yine ayrılık ve evlilik üzerine bir film.

66. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ve Ekümenikal Jüri Ödülü alan film yılın en çok merak edilen filmlerinden.

Bu film aynı zamanda Farhadi’nin Oscar ‘ı almasının ardından ülkesi dışında çektiği ilk film olma özelliğini taşıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=AEe9a0m2pjg

Ilo Ilo

Hollywood, Bollywood, İran, Kore sineması derken adından hiç bahsedilmeyen Singapur sinemasının bugüne kadar Cannes’da ödül almış olan tek filmi; Ilo Ilo.

1997 yılında Asya kıt’asında yaşanan finansal kriz döneminde geçen hikayenin esin kaynağı ise filmin yönetmeni Anthony Chen’in çocukluk anıları. Maddi sebepler ile Filipinler’den Singapur’a çalışmak umuduyla gelen bir kadının, yanlarında çalıştığı aile ile olan ilişkileri üzerine odaklanıyor.

Aldığı pek çok olumlu eleştirinin ardından bilinmeyi hak eden yapım gibi duruyor.

http://www.youtube.com/watch?v=ISovsVvX8Bg

Nişantaşı City’s

Moebius

Film Ekimi’nin olmazsa olmazlarından; Kim Ki-Duk. Geçen yılki filmi “Acı”sı ile festivalde adından sıkça söz ettiren yönetmen yine bir filmi ile daha karşımızda; Moebius

Arzularına teslim olan bir baba, babasını kıskanan bir oğul ve ikisinin de trajik bir sona sürüklenmesine neden olan bir anne… Bir ailenin parçalanmasını cinsellik üzerinden ele alan film bu yılın yine en iddialı olanlarından.

Genç ve Güzel/Jeune & Jolie

Bu bir François Ozon filmi.

Cinsellik ve aile kavramlarını yerle bir eden film, Isabelle isimli bir genç kızın cinselliği ve aşkı bir fahişe olarak keşfetmesini konu alıyor.

Bir yıllık süreçte 17 yaşındaki bir kızın hikayesine odaklanan film, genel hatlarıyla “Lolita”yı andırıyor.

Festivalde kaçırılmaması gerekenler listenizde mutlaka olmalı.

Sadece Aşıklar Hayatta Kalır/Only Lovers Left Alive

Jim Jarmusch’un, Dead Man (1995)’den bu yana çektiği en iyi film olduğu söylenen Only Lovers Left Alive, sinema kurtlarınca merakla beklenen filmlerin başında gelmekte.

Bir vampir hikayesi. Ancak alışagelmişin dışında bu kez vampirlerimiz Adem ile Havva. Üstelik Adem’i Tom Hiddleston, Havva’yı ise Tilda Swinton canlandırıyor.

Yeteri kadar dikkat çekici değil mi?

İddia ediyoruz bu film Jarmusch hayranlarını fazlasıyla tatmin edecek.