Eisenhower, Tito, Pehlevi, Google! Unutamadıkları Türk sanatçı kim?

Perşembe, 10 Ekim 2013 10:00

assaOpera Türkiye’de çok da rağbet görmeyen bir sanat dalı olabilir. Buna rağmen Türkiye’den yetişmiş ve dünya çapında ün kazanmış bir opera sanatçımız da yok değil: Leyla Gencer

Biz kendisini unutmuş hatta adını dahi duymamış olsak bile Google Gencer için anlamlı bir jest yaptı. Özel olarak hazırladığı ‘doodle’larla önemli şahısları ve olayları yad eden arama motoru Google, Leyla Gencer’in 85. Doğum günü için giriş hazırladı. Google Türkiye sayfasını açanlar Gencer’in beyaz bir elbise içinde şarkı söylerken resmedildiği doodle ile karşılaştı.

Leyla_Gencer5_yasamoykusuBu anımsatmaya karşın gelin Gencer’in kim olduğuna bir bakalım. 1928 yılında, İstanbul Polonezköy’de, Müslüman bir babadan ve Hristiyan bir anneden doğan Gencer konservatuar eğitimini İstanbul’da aldı. Cemal Reşit Rey’in de öğrencilerinden olan Gencer eğitimini Ankara’da devam ettirdi. Gencer burada da ünlü İtalyan baritonlardan eğitim alarak kariyerinin başlangıcını da Ankara’da yaptı.

1950 yılında sahneye çıkan Gencer belki de dönemin üst düzey bürokratlarının çoğunun dahi göremediği pek çok devlet adamına performansını sergiledi. ABD devlet başkanlarından Harry Truman, Dwight Eisenhower, Yugoslavya’nın kurucusu Mareşal Tito, İran Şahı Rıza Pehlevi ve eşi Prenses Süreyya, Ürdün Kralı Hüseyin huzurunda resitaller verdiği düşünülürse bu çok da şaşırtıcı olmasa gerek.

Ünü ülke dışına taşan Gencer Venedik, Paris, Viyana, Londra ve San Francisco dahil dünyanın dört bir yanında sahneye çıktı. 1980 yılında kariyerini sonlandıran Gencer’e 1988 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı verildi. 2004 yılında 1000 yılın Türkleri adlı özel para koleksiyonu için adına 15 milyon lira değerinde 0.999 ayar gümüş para basıldı.

Ünlü sanatçı 2008 yılında Milano’daki evinde hayata gözlerini yumdu. Sanatçının vasiyeti üzerine cesedi yakıldı ve külleri İstanbul Boğazı’na döküldü.

 

 

Tags