Ehliyet bedeli 101 liradan 15 liraya düşürüldü

Cumartesi, 6 Temmuz 2013 07:02

Ehliyet-SInavinda-Yapilan-Degisiklikler-2013“Torba Kanunu” teklifinde 101 lira olarak düzenlenmesi tepki toplayan ve Maliye Bakanı Şimşek’in “gözden geçirileceğini” açıkladığı ehliyet yenileme bedeli 15 liraya düşürüldü.

Trafik Kanunu’nda yapılacak değişiklikle 24 milyon kişinin ehliyetinin değiştirilmesi ve bunun için her sürücünün 89 TL değerli kağıt parası ile ilk kez ehliyet alacak olanlardan ehliyet sınıfına göre 101 lira ila 556 lira arasında değişen tutarlarda para ödemesine sosyal medyadan çığ gibi tepki yağdı.

Twitter’da konuyla ilgili açılan #Ehliyeticin101TLveremem hashtagi en çok konuşulan ve üzerine yorum yapılan konu oldu.

Gelişmeler üzerine Maliye Bakanı Şimşek konuyla ilgili Twitter’da bir açıklama yaptı. Şimşek’ın açıklamasında, “Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız ile konuştum. Ehliyet yenileme ücreti yeniden gözden geçirilecek! Ama ücret maliyetin altında olmayacak” ifadelerini kullandı.

15 liraya düşürüldü

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, düzenlediği basın toplantısında, halen TBMM Genel Kurulu gündeminde bulunan “Torba Kanunu” teklifinde bazı değişiklikler yapılacağını söyledi. Canikli, ehliyet yenileme bedeli konusunda teklifde bir düzenleme yapılacağını ifade ederek, “Ehliyetlerle ilgili rakam düşürülmüştü, tekrar düşürüyoruz. Sadece maliyeti karşılayacak kadar düşürüyoruz. 13 liralık maliyet bildirildi, bu alınacak, 2 lira da vakfın tahsilatı olacak. Toplam 15 lira olacak. Bu konudaki önergemiz hazır. Teklif içine konulacak” dedi.

Tags