Egemen Bağış: Merkel dikkat etsin sonu Sarkozy gibi olmasın

Cuma, 21 Haziran 2013 13:19

sarko-merkel432Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB üyelik konusunda fasılların açılmasının engellenebileceğini fakat Türkiye’deki reformu kimsenin olumusuz yönde etkileyemeyeceğini söyledi.

Bakan Bağış, Radyo Televizyon Yayıncıları Meslek Birliği (RATEM) tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen İstanbul TV Forum Fuarı’na katıldı.

Almanya’da Eylül ayında seçimler olduğunun altını çizen Bağış, “Sayın Merkel de kendi seçimine bir malzeme arıyorsa bu malzeme Türkiye olmamalıdır. Daha önce de bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy’nin başına ne geldiğini Sayın Merkel de eğer bir kez daha gözden geçirirse Türkiye ile uğraşanların sonunun pek hayırlı olmadığını kendisi görür. Kendisine bir de dostça bir tavsiyem var. Eminim Türkiye’de faaliyet gösteren 4 bin Alman firmasının da aynı hassasiyeti vardır. Almanya’da yaşayan ve çoğunluğu seçmen olan 3 buçuk milyon kardeşimizin de aynı hassasiyeti vardır. Türkiye iç siyasete malzeme yapılacak bir ülke değildir.” şeklinde konuştu.

“Bu sürece siyasi bir takım engeller koymak Almanya’ya yakışmaz” diyen Bağış, ”Sayın Merkel’e hiç yakışmaz. Ahde vefa’ya bağlı kalacağını ifade etmişti. Bir gün böyle söyleyip ertesi gün bunlardan vazgeçmek değil, söylediklerinizin arkasında durmayı gerektirir. Salı günü Brüksel’e gidersek 14. faslımızın açılışımızı gerçekleştireceğiz.” diye konuştu

Tags