Ege ve Marmara 6.7 ile sallandı

Cumartesi, 24 Mayıs 2014 12:35

Öğlen saatlerinde meydana gelen deprem Ege, Marmara ve Akdeniz’de hissedildi. İstanbul ve ilçelerinde şiddetli bir şekilde hissedilen deprem, maden faciasında 301kişinin yaşamını yitirdiği Soma’da da halkı sokaklara döktü.

Kandilli Rasathanesi merkez üssü Gökçeada’nın batısı olan depremin büyüklüğünü 6.7 olarak duyurdu. Amerikan Jeolojik Araştırma Kurumu (USGS) ise merkez üssü Yunanistan’dan olan depremin büyüklüğünü önce 7.2, ardından da 6.4 olarak duyurdu. Derinliği 91 km olarak açıklayan kurum bunu da 10 km. olarak değiştirdi. USGS, Yunanistan açıklarındaki depremin merkez üssünün Dedeağaç’ın 77 km güneybatısı olduğunu bildirdi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 12.25′teki sarsıntının ardından 12.31′de Saros Körfezi’nde 5.3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini bildirdi.

Türkiye’nin birçok şehrinde hissedilen deprem Türkiye’de telefonları da kilitledi. Yakınlarına ulaşmak isteyenler cep telefonlarından bir süre arama yapamadı.

İstanbul Valisi Mutlu ise Twitter hesabından, “İstanbulumuzla ilgili herhangi bir olumsuz bilgi şu ana kadar intikal etmemiştir. Bilgi toplamaya devam ediyoruz” yazdı.