Edebiyattan ilham alan oteller

Cuma, 30 Mayıs 2014 11:37

Suç ve cezayı Rusya’da Dostoyevski temalı bir otelde okumak ister misiniz? Jules Verne gibi maceraya atılıp, Alice’in odasında kalmak? Dünya çapında unlu kitaplardan ya da yazarlardan ilham alınarak yapılan, birçok farklı ülkede bulunan edebiyat temalı oteller, kitapseverlerden büyük ilgi görüyor. Edebiyat turizmini on plana çıkaran bu oteller, harika tasarımları ve içinde bulunan kitaplar ile dikkat çekiyor. Dipnot.tv bu 10 oteli sizin için bir araya getirdi.

 

1. HOTEL DE GLACE – QUEBECK, KANADA

Jules Verne’ni yolculuğa iten neydi? Ne keşfetmeyi planlıyordu? Bu soruları merak eden Hotel De Glace 2013 senesini Jules Verne yılı olarak düzenledi. Bu sene Jules Verne’den ilham alınarak tasarlanan otelin en büyük özelliği, buz ve kardan yapılarak her sene tekrar inşa edilmesi. 44 odası bulunan otel, ‘kışın merkezine yolculuk’ teması ile üşümek isteyenleri ve macera sevenleri bekliyor.

Hotel-de-Glace1

2. INN BOONSBORO HOTEL – MARYLAND, ABD

Edebi çiftlerden ilham alınarak tasarlanan odalara sahip Inn BoonsBoro Hotel, edebiyatın içinden can bularak gerçek mutlu çiftleri ağırlamak isteği ile 2009 yılında açildi. Bu otelin en önemli özelliği odalarının isimlerini edebiyatın en unlu ciflerinden almış olması. Jane and Rochester, Elizabeth and Darcy, Titania and Oberon gibi Charlotte Bronte, Jane Austen ve William Shakespeare’in yarattığı unlu âşıkların isimleri odalara verilmiş.

front-of-inn-after-meal

3. LE PAVILLON DES LETTRES – PARIS, FRANSA

26 tane oda, harfler, yazarlar ve kitaplar… Fransız edebiyatının en önemli yazarlarının isimlerinin odalara verildiği, Le Pavillon Des Lettres, Paris’e farklı bir siluet kazandırıyor. 26 odası bulunan otelde her harf bir odaya verilmiş. Örneğin A odası, Hans Christian Andersen, Z odası, Emile Zola’dan esinlenilerek odalara konulmuş. Yazarların kitaplarından bazı paragraflar odanın duvarında size eşlik ederken, yatağınızın başucunda ise bir ipad, size yazarın kitaplarına ulaşmanıza yardımcı oluyor.

 

4. MAISON MOSCHINO – MILONA, ITALYA

Tavşanı kovalarken bir delikten duştunuz. Beklenmedik bir yolculuk sizi bekliyor. Maison Maschino macerayı daha derinden hissetmeniz için odalarını Lewis Carroll’in yazdığı Alice Harikalar Diyarından ilham alarak tasarlamış. 65 odası bulunan ve çok renkli bir şekilde tasarlanan otelde Alice’in odası en çok ilgi gören odaların başında geliyor. Masal sevenlerin gidip kalması gereken bu otelde, tekrar çocukluğunuza dönmeniz an meselesi.

maison_moschino_sweet-room_s-cushions

5. MİNİ FUAR OTEL – İZMİR, TÜRKİYE

‘Türkiye’nin ilk edebiyat konseptli oteli’ sloganıyla açılan Mini Fuar Otel, farklı tarzı ve fuara yakinliği ile dikkat çekiyor. Odaların her birisi bir yazara göre dizayn edilmiş olup, içerisinde yazarın kitaplarından alıntılar ve kitapları ile ilgili posterler bulunuyor. Odalara ismini veren yazarların kitaplarını da odalarda bulmanın mümkün olduğu otelde, edebiyatsever konuklar ağırlanıyor.

 

6. RADISSON SONYA HOTEL – ST. PETERSBURG, RUSYA

Radisson Sonya Hotel’in iç mekânları Dostoyevski’nin efsanevi romanı Suç ve Ceza’dan esinlenerek yapılmış. 173 odası bulunan otelin her yerinde Dostoyevski’yi hissetmek mümkün. Dostoyevski’nin masasından esinlenerek yapılmış masalarda yazı yazmak, yine romanlarında çokça gecen Rafael’in Sistine Madonna’sını görmek ve Rusya dokusunu hissetmek isteyenler burada konaklıyorlar.

 

7. SYLVIA BEACH HOTEL – OREGON, ABD

Gerçek kitapseverlerin mutlaka gitmesi gereken bir otel olarak tasarlanan Sylvia Beach, farklı kuralları ile dikkat çekiyor. Otelin tamamı okumak isteyenler için düzenlenmiş olup televizyon, radyo, telefon ve internet bulunmuyor. Büyük bir kütüphane bulunan otelde edebiyatseverler bu imkândan yararlanıyor.

Muhteşem bir deniz manzarasına sahip odalar, klasikler; Agatha Christie, Colette ve Mark Twain, Çok satanlar; Scott Fitzgerald, JK Rowling, Hemingway, Shakespeare, Jane Austen ve Romanlar; Oscar Wilde, Tolkien basta olmak üzere 3 gruba ayrılmış bulunuyor. Yazarların ve kitapların isimlerinin verildiği odaların her biri, o kitaba özgü bir tema ile hazırlanmış.

 

8. THE HOBBIT MOTEL – WOODLYN PARK WAITOMO, YENI ZELANDA

Tolkien’in kitaplarında uzun uzun anlatılan Hobbit evlerini Yeni Zelanda’ya giderek tecrübe edebilirsiniz. Tolkien’in kitaplarından ilham alınarak yapılan otelde Frodo ve Bilbo gibi kalabilir ve onlar gibi maceralara atılabilirsiniz.

woodlynpark_hobbitmotel_b

9. LIBRARY HOTEL – NEWYORK, ABD

Adından da anlaşılacağı gibi bu otel bir kitaptan esinlenilmemiş. Tamamı bir kütüphane olarak dizayn edilen bu otelde 6000 adet kitap konuklarına eşlik ediyor. Okuma odalarının ve şiir bahçelerinin olduğu otelde katların adları felsefe, tarih ve edebiyata göre tasarlanmış.

 

 

10. THE BOAT ROI DES BELGES – LONDRA, INGILTERE

Londra’da bir oda konseptiyle yola çıkan Roi Des Belges, Joseph Conrad’in ‘karanlığın yüreği’ romanından esinlenerek yapılmış. İki kişinin konaklayabildiği, bir çatının üzerine inşa edilen otel, Conrad’in Kongo’da kullandığı buharlı gemiden ilham almıştır. Londra’ya farklı bir noktadan bakmak isteyenler için ilginç bir konaklama imkânı sunmaktadır.

Dipnot TV