Edebiyat ajanı Barbaros Altuğ Londra Kitap Fuarı’nda!

Pazartesi, 15 Nisan 2013 17:19

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Yayıncılık dünyasının kalbi asırlardır Frankfurt; dünyanın tüm yayıncılarının her sene hacca gider gibi hiç sektirmeden gittikleri tek kitap fuarı da elbette Frankfurt’ta. Her yıl Ekim ayında yapılan Frankfurt’la yetinmeyen ya da Frankfurt’un devasalığı ile başedemeyen yayıncıların listesinde kendine yer bulan daha ufak çaplı, yapıldığı ülkenin ve etrafındakilerin ilgisini çekmeye yarayan fuarlar da var elbet. Madrid’den Pekin’e, Moskova’dan Beyrut’a hemen her ülkede bir uluslararası kitap fuarı var. Londra kitap fuarı da ne ölçek ne de etki olarak Frankfurt’la kıyaslanmayacak olsa da İngilizce’nin yaygınlığını kullanarak ilgi çekiyor. Her yıl Mart veya Nisan ayında yapılan Londra kitap fuarı Pazartesi günü yani 15 Nisan’da kapılarını açıyor bu sene ve üç gün boyunca da Türkiye burada hedef pazar ülkesi olarak tanıtılıyor…

Tanım Farklılıkları

Öncelikle şunu belirtmek lazım; Frankfurt’un konuk ülke stratejisinin başarısından etkilenen ve elbette bu sayede fuara önemli bir girdi de sağlandığını gören İngilizler de buna benzer bir uygulama başlattı. Ama Almanlar’ın host country yani konuk ülke olarak tanımladıkları ve tüm Almanya’ya yayılan, bütün bir seneye uzanan tanıtım faaliyeti ile pek de ilgisi yok İngilizlerin uygulamasının.

Bir kere Londra’daki uygulama çok yeni; mazisi sadece birkaç yıla uzanıyor. 2008’de Arap dünyası, 2009’da Hindistan, 2010’da Güney Afrika, 2011 yılında Rusya, geçen yıl Çin ve bu yıl da Türkiye “market focus” ülkesi oldu.

Market focus uygulamasının amacı aslında adından belli; seçilen ülke ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi esas amaç. Elbette sözkonusu olan İngilizler olunca bunun “biz size nasıl daha fazla mal ve telif satarız?” olduğunu aklı başında herkes biliyor.

Nitekim geçmiş “market focus” ülkelerine bakınca Rus ya da Arap yazarların İngiltere’de yayınlanıp tanınmasına yol açmamış bu konukluk. Yani; tipik Türk şövenliği ile İngiltere çıkarması yapmaya hazırlanan Türkiye yayın dünyası pek de aradığını bulamayabilir. Bilhassa da oraya gidince keşfedilmeyi uman Türk yazarlar için sonuç nerdeyse kesin bir hüsran olacak…

Neler Olacak…

Türkiye’nin market focus için hazırlayıp ilan ettiği programa bakınca elbette yine soru işaretleri takılıyor insanın aklına. Her sene üç yazarın günün yazarı olduğu Londra kitap fuarında bir gün de market focus ülkesinden bir yazar seçiliyor. Bizden seçilen yazar Elif Shafak. Belki de tek doğru seçim; hem İngilizce üretiyor hem bestseller yazarı, hem de Londra’da oturuyor.

Diğer yazar ve program seçimleri ise biraz evlere şenlik. Türkiye’den İngilizce’ye çevrilen bir avuç yazar var ve bu bir avuç yazarın nerdeyse hiç biri programda yok!

İngilizlerin en çok tanıdığı Türk yazarlar olan Orhan Pamuk, Yaşar Kemal ve Latife Tekin’in adına dahi rastlanmıyor mesela. Geçtiğimiz ay ABD ve İngiltere’de aynı anda yayınlanan son romanı ile Kürşat Başar, tüm romanları Penguin ve Serpent’s Tail tarafından yayınlanan Mehmet Murat Somer de keza…

Ama onların yerine İngiliz okurun hiç tanımadığı ve İngilizceye tek bir satırları çevrilmemiş bir uçak dolusu yazar Londra’ya götürülüyor. Kitapçılarda söyleşi yapacak olan ve ilgilense dahi tek bir kitabını bulamayacağı bir yazarı dinlemenin İngiliz okurları cezbedeceğini düşünenlere şapka çıkartmak lazım. Bugüne kadar kimsenin aklına gelmemişti böyle bir afacanlık.

En Fiyakalı Etkinlik

Aslında bu etkinliklerin gurbetçi Türklerle dolacağını herhalde hepimiz tahmin ediyoruz. O nedenle İngiliz okurlar ve yayın dünyası da şaşkın Türkler yerine fuar esnasında açıklanacak olan bir listeye odaklanmış durumda.

1983 yılından beri her on senede bir açıklanan ve 40 yaşın altındaki en iyi İngiliz yazarlar listesi fuarın ilk günü yani 15 Nisan’da büyük bir parti ile açıklanıyor. Bu listeye giren yazarlar yayın dünyasının odağına oturuyor, yayıncıların gözbebeği haline geliyorlar. Mesela 1983 yılındaki ilk listede kendine yer bulan gençler Salman Rushdie, Kazuo Ishiguro, Julian Barnes, Martin Amis ve hepsi şu anda dünya starları oldu. 1993 listesindeki Louis de Bernieres, Jeanette Winterson, Hanif Kureishi de öyle… 2003’ün listesine giren Zadie Smith, Monica Ali, David Mitchell artık milyon poundluk kitap anlaşmaları yapıyor, kitapları filmlere, dizilere uyarlanıyor…

2013 listesinin açıklanacağı gece aynı anda BBC de listeyi İngilizlerle paylaşacak.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ