Eczanede esrara sadece bir adım kaldı

Perşembe, 1 Ağustos 2013 13:15

130801uruguay.hlargeLatin Amerika ülkesi Uruguay’da marihuananın (esrar) yasallaşması ve eczanelerde satışa sunulması için kritik bir eşik daha aşıldı. Uruguay Temsilciler Meclisi, 13 saat süren bir tartışma sonrasında, marihuanayı yasallaştıran yasa tasarısını onayladı. Yasanın yürürlüğe girmesi için senatodan da onay gerekiyor.

Uruguay’da hükümet, marihuanayı yasallaştırmak adına önemli bir adım attı. Temsilciler Meclisi’ndeki 96 milletvekilinden 50’sinin onayladığı yasa tasarısı, devletin marihuana üretimi, dağıtımı, yan ürünlerinin kontrolü, ihracat ve ithalatında yetkili tek merci olmasını öngörüyor.

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica da, “Marihuanayı hiç denemedim ancak yasallaşması gerektiğine inanıyorum” diyerek Temsilciler Meclisi’nden geçen yasa tasarısına açık desteğini ilan etti.

Uruguay Devlet Başkanı Mujica’ya göre, yapılan bu düzenleme ile devlet, uyuşturucu ticaretinden elde edilen geliri uyuşturucu satıcılarının elinden alacak ve uyuşturucu kullanıcılarının daha sert maddeler kullanmasının önüne geçecek.

Yasa yürürlüğe girdiğinde Uruguay, marihuana üretimi, dağıtımı ve satışını kontrol eden dünyadaki ilk ülke olacak.

AYDA 40 GRAM SERBEST
Yasa tasarısı, 18 yaşından büyük ve kendisini devletin oluşturacağı veri tabanına kaydettiren herkesin, satış iznine sahip eczanelerden ayda 40 gram marihuana almasına olanak sağlıyor. Düzenlemeye göre bu kişiler aynı zamanda 6 kök kenevir bitkisini evlerinde yetiştirebilecek.

MUHALEFET TEPKİLİ
Düzenlemeyi destekleyen iktidardaki sol görüşlü “Frente Amplio” (Geniş Cephe) koalisyonu, uyuşturucu yasaklarının uyuşturucunun kendisinden daha fazla problem yarattığını ileri sürüyor. Muhalefet ise marihuana tüketimini yasallaştıran hiçbir ülkede, tüketimin düşüş göstermediğini savunuyor.

Senato’da da çoğunluğa sahip olan iktidardaki merkez sol “Frente Amplio” koalisyonu üyelerinden oluşan destekçiler, uyuşturucuya ve uyuşturucu kaçakçılığına karşı yürütülen savaşın başarısızlığa uğradığını ve ülkenin, “yeni alternatiflere” ihtiyacı olduğunu söylüyor.

LATİN AMERİKA’YA ÖRNEK OLABİLİR
Uruguay Senatosu’nun tasarıyı kabul etmesi, yıllardır Meksika ve Kolombiya gibi Latin Amerika ülkelerinde binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanan uyuşturucu kaçakçılığı meselesi açısından bir dönüm noktası olacak.

Guatemala Devlet Başkanı Otto Perez Molina ve Meksika eski Devlet Başkanı Vicente Fox’un da, uyuşturucu kartellerini ortadan kaldırmak için bazı uyuşturucuların yasallaştırılması görüşünü savundukları biliniyor.

PAPA DA UYARMIŞTI
Latin Amerika’da oldukça popüler bir tartışma konusu olan uyuşturucu trafiği, geçtiğimiz günlerde Brezilya’yı ziyaret eden Papa’nın da gündemindeydi. Papa, uyuşturucu problemiyle mücadelede gençleri toplumun değerleriyle eğitmenin, onlara gelecek için umut vermenin ve daha adaletli bir toplum sağlamanın gerekli olduğunu belirtmişti.