‘Duran adam’ Erdem Gündüz başörtü için de durmuş

Çarşamba, 19 Haziran 2013 15:43

duranadam-dan-türban-protestosu_463557Taksim’de elleri cebinde hareketsiz durarak yaptığı eylem ile Türkiye’de ve dünyada “Duran adam” eylemlerini başlatan dansçı Erdem Gündüz’ün geçmişte benzer bir eylemi türbanlı öğrenciler için yaptığı iddia edildi.

Erdem’in yakın arkadaşı Alper Alpözgen tarafından paylaşılan ve kısa sürede sosyal medyada ses getiren fotoğrafta, iki arkadaş başörtüsü ile derse giriyorlar.

Erdem Gündüz önceki akşam saat 18.00’de Taksim Metro çıkışında hareket etmeden ve konuşmadan beklemeye başladı. Sessiz eylem kısa sürede sosyal medyada fenomen oldu. Eylemler önce İstanbul’da sonra Türkiye’de ve dünyaya yayıldı ve ses getirdi. Erdem Gündüz, nam-ı diğer Duran Adam’ın yakın arkadaşı Alper Alpözgen bugün Facebook’tan yeni bir fotoğraf paylaştı. İki arkadaşın geçmişte üniversiteye başörtülü kızların alınmamasını protesto etmek için derse türbanla girerek yaptıkları eylemin fotoğrafı kısa sürede sosyal medyada yayıldı. Alper Alpözgen tarafından paylaşıldığı iddia edilen fotoğraf hakkında şu bilgilere yer verildi: Biz zamanında onlar ezilirken onların yanında mücadele ettik. Bana bir 20 gün önce AKP’lileri de anlamak lazım, diyalog lazım, empati lazım deseydiniz size hak verirdim. Ancak bugün yaşananlardan sonra ayın şeyi söyleyemeyeceğim

 

 

DİPNOT:  Dipnot.tv’nin ulaştığı  fotoğraftaki 2 kişiden biri olan Alper Alpözgen   sosyal medyada ve farklı mecralarda bu fotoğraf ile ilgili olarak adlarına düzenlenmiş sahtep hesaplarla kamoyunu yanıltma ve kendilerinin hedef gösterilmesi için uğraşan insanlar olduğunu söyledi. Bu fotoğrafın  gerçek olduğunu asla bir piyes yada tiyatro oyunu için değil başörtülü arkadaşlarının mağduriyeti için  türban taktıklarını  dile getirdi.

Bu fotoğraf ile ilgili sitemizde “duran adam bu fotoğrafı yalanladı” haberi editöryal bir hatadan kaynaklanmıştır. Bunun için okuyucularımızdan özür dileriz.