Dünyanın rakip iki ekonomisi nükleer güvenlik için işbirliği yaptı

Salı, 25 Mart 2014 12:12

Dünyada az sayıda gerçekleşmiş olsa da yarattığı tahribat nedeniyle hafızalardan silinmez nükleer santral faciaları. Öyle ki kötü örneklerine, risklerine rağmen sayıları dünyanın her yerinde günden güne artmıştır. Alternatifi henüz bulunamayan sayılarının yanında endişeleri de artıran nükleer enerji için dünyanın en büyük iki ekonomisi işbirliği yapmaya karar verdi.

Çin ve ABD el ele vererek Asya-Pasifik bölgesinin en büyük nükleer güvenlik merkezini kuracak. Merkez Çin’in başkenti Pekin’de bulunan Çangyang Bilim ve Teknoloji Parkı’nda inşa edilecek. Laboratuvarların, sınıf ve test alanlarının yanı sıra sergi alanları gibi sosyal imkanların da bulunacağı merkezde nükleer malzemelerin korunması ve kontrolü, bu malzemelerin ithalat ve ihracatı ile ilgili de çalışmalar yürütülecek. Nükleer güvenlik merkezi 2015 yılında tamamlanacak.

Nükleer güvenliğin yanı sıra merkezi önemli kılan bir diğer husus ise aralarında gizli bir savaş boyutuna varan rekabetin olduğu Çin ile ABD’nin işbirliği yapmış olması. Son yıllarda bu ülkelerde gerçekleşen siber saldırılarda taraflar hep birbirini sorumlu tutuyordu. Ayrıca Çin’in hava sahası ile ilgili attığı adımlar da ABD’nin sert tepkisine neden olmuştu. Ancak bu yaşananlara rağmen iki ülkenin nükleer güvenlik için işbirliği yapması dikkat çekti.

17 nükleer enerji santrali bulunan Çin’de 31 santralin de inşası sürüyor. Nükleer güvenliğe büyük önem veren Çin hükümeti 2020′ye kadar 60 nükleer santral daha kurmayı ve kurulu kapasitesini 58 gigawatt’a ulaştırmayı hedefliyor.