Dünyanın fikri State.com’da. Peki nedir bu State.com? Kurucusu Alexander Asseily’ye sorduk

Pazar, 11 Mayıs 2014 13:21

Sosyal medyanın think-tank’i State.com günden güne büyüyor. Peki Türkiye’de yeni tanınan bu platform neyin nesidir? İldem Wilson State.com’un kurucusu Alexander Asseily’e sordu:

ece3d61cf40ed579da9fbd78d7581611c841e64e

Jawbone‘un CEO’su Lübnanlı İngiliz girişimci Alexander Asseily’nin kurduğu ve tüm dünyada gitgide büyüyen yeni sosyal medya platformu State.com’u ilk duduğunuzda ‘yeni soysal medya playformu kime lazım?’ diye bilirsiniz. Ama State.com son dakika selfie’lerinin paylaşıldığı, ünlülere laf çakıldığı, en orijinal espiriler ile bir gecede fenomen olunan türden bir sosyal medya platformu değil. State.com fikirlerimizi ifade ettiğimiz bir mecra. Burada önemli olan kim olduğunuz ve kaç takipçiniz olduğu değil, önemli olan fikriniz.

State.com’a tıpkı Türkiye’de yaygın olarak kullanılan sözlükler gibi bir konu girişi yapıyorsunuz ve konular da tıpkı sözlüklerde olduğu gibi A’dan Z’ye  hatta QWX’e kadar herşeyi kapsayabiliyor. Sonra gelsin diğer kullanıcıların fikirleri. Açtığınız konu ile ilgili fikriler gitgide artıyor. Ama her kafadan çıkan seslerin içinde kaybolup gitmiyorsunuz. O fikirler State.com tarafından anında tasnif ediliyor ve anında “opinion map” denilen bir fikir haritası çıkartılıyor. İşte burada açtığınız o konu ilgili en çok ne söylenmiş? Menfi ve müspet görüş ne oranda, hepsini görebiliyorsunuz.

Bu anlamda State.com daha önce yapılmayan bir iş yapıyor. Fikirler hashtag’lerde ya da  mention’larda kaybolmuyor. Birer veri olarak sayılıyor, tasnif ediliyor ve bir harita halinde açık ve seçik olarak dünyaya sunuluyor. Dünya gerçekten ne düşünüyor yavaş yavaş State.com’da beliriyor.

State.com’u, kurucusu Alexander Asseiley’ye sorduk:

Alexendar-Asseily-640

State.com nispeten yeni bir platform. Çok temel bir soru sorayım, insanlar State.com’da ne yapıyorlar?

Fikirlerini ifade ediyorlar ve fikirleri sayılıyor, yeni insanlar keşfediyorlar ve farklı görüşlerden oluşan geniş bir yelpazede gezinme şansı buluyorlar.

State.com’un, Twitter ve Facebook gibi ünlü sosyal medya paltformlarından farkı nedir?

State.com özellikle fikirleri toplayıp organize etmek amacı ile kuruldu. State.com, odak merkezi kişiler olan bir sosyal medya ağından çok, konu ya da fikirleri temel alan bir fikir ağı.

State.com’un amacı nedir? Hayatımıza ne katacak?

State.com’un amacı medyayı global anlamda demokratikleştirmek. Dünya gerçekten ne düşünüyor bunu ortaya çıkarmak. Dünyanın kendi kendini anlamasını, farkında olmasını sağlamak. Şimdi olduğundan çok daha zekice değişimlere olanak sağlamak.

Gitgide daha fazla Türkiye’li kullanıcı fikirlerini ifade etmek için State.com’a üye oluyor. Türkiye’deki sosyal medya yasaklarının bir gün sizi de etkileyeceği gibi bir endişeniz var mı?

Evet ve hayır diyeyim. Biz kapatılacak kadar büyüdüğümüzde State.com’un yaratacağı sonuçlar zaten hissediliyor olacaktır ve böyle bir hareketi protesto edenlerin organize olacağı yollar da mevcut olacaktır.

Peki Türkiye’deki Twitter ve You Tube yasakları ile ilgili genel görüşünüz nedir?

Biz insanların kendilerini ifade etme özgürlüklerine getirilen her türlü sınırlamaya karşıyız ve bu yüzden tabiki Twitter yasağına da karşıyız. Ama insanların bir anda kitleler halinde aynı amaç doğrultusunda toplanarak bir araya gelmesinin sonuçları Twitter’in şimdiye kadar gördüklerinden çok daha büyük olabilir… ve biz de bunun nasıl bir şekilde gelişeceğini heyecanla bekliyoruz.

State.com

State: the Global Opinion Network from State on Vimeo.