Dünyanın en yüksek minaresi Cezayir’de yapılıyor

Çarşamba, 28 Ocak 2015 09:57

Cezayir’in kuzey kıyısında, İslam dünyasının en büyük ibadet yerlerine rakip olacak muazzam bir cami inşa ediliyor. Cezayir Körfezi boyunca ilerlerken yolun yarısına geldiğinizde, karşınıza yavaş yavaş yükselen bir inşaat çıkıyor.

Bir uçta Büyük Cezayir Camisi’nin kubbeli harimi inşa ediliyor. Diğer uçta ise 265 metre uzunluğuyla dünyanın en yüksek minaresi yükselecek. Ayrıca bir kütüphane, müze, avlu ve meyve ağaçlarıyla dolu bir bahçe de planlanıyor.

Cami, muazzam manzarası olan iki patikayla Akdeniz üzerindeki bir yat limanına bağlanacak. Büyük Cezayir Camii ve etrafındaki ona bağlı binaların toplamda 120 bin kişilik kapasitesi olacak. Yüzölçümü itibarıyla dünyanın en büyük üçüncü, Afrika’nın ise en büyük camisi olacağı söyleniyor.

Screen Shot 2015-01-28 at 09.55.02Camiyi Çinli işçiler inşa ediyor

Ülkenin Konut ve Şehir Planlama Bakanlığı’ndan Varda Yusuf Hoca, “Bu, yüzyılın (en önemli) projelerinden biri” diyor. Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın Büyük Cezayir Camisi’nin “İslam’a ve Cezayir devrimine atfen bir anıt” olarak yükselmesini istediğini anlatıyor.

Büyük Cezayir Camisi’nin tasarımı, Alman mimarların yardımıyla yapılmış. İnşaatı ise Çinli bir firma yapıyor. Şantiye alanındaki prefabrike evlerde yüzlerce Çinli işçi yaşıyor.

Birçok diğer proje gibi bunda da gecikmeler söz konusu olmuş. Şimdi 2016 yılının sonunda inşaatın tamamlanması planlanıyor. Bu, bir yıllık bir gecikme anlamına geliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Tags