Dünyanın en prestijli sanat ödülü Turner Prize’ın bu yılki kazananı belli oldu

Salı, 3 Aralık 2013 12:16

Çağdaş sanat dünyasının en önemli ödülü olan Turner Prize’in adayları 2013 Nisan ayında belirlenmişti. Dört aday David Shrigley, Lynette Yiadom-Boakye, Tino Sehgal, Laure Prouvost arasından video enstalasyon sanatçısı Prouvost ödülün bu yılki sahibi oldu.

Laure Prouvost (1)

 

Farfromwords ve Wantee 

Turner Prize, aday sanatçıların bir önceki yıla ait tüm işlerine bakılarak Turner Prize jürisi tarafindan veriliyor. Laure Prouvost Farfromwords adlı enstalasyonu ve Wantee adlı video/enstalasyon işi ile bu yıl ödüle layık görüldü. Tate Britain galerisi tarafından Prouvost’ya sipariş edilen ve Alman Dadaist sanatçı Kurt Schwitters ile Prouvost’un hayali büyükbabasının sanatsal ilişkisini anlattığı işi, izleyiciye kurgusal olarak yaratılmış bir ortam içinde videoyu da kullanarak anlatılan bir hikayeden oluşuyor. Farfromwords enstalasyonu ve Swallow videosu ise kelimeler, ses, ışık ve görüntüyü kullanarak elle tutulabilecek kadar duyumsal bir atmosfer yaratıyor.

Laure_Prouvost_room

“İngiltere beni evlat edindi”

Her yıl pek çok tartışmayı da beraberinde getiren Turner Prize ödülleri anlaşılması zor işleri ödüllendirmesi yüzünden eleştiriler de alıyordu. Ancak bu yıl 2013 adayları ile genel olarak beğeni toplamıştı. 35 yaşındaki Fransız sanatçı Laure Prouvost ödülü beklemediğini ama çok mutlu olduğunu söyledi ve İngiltere’ye kendisini “evlat edindiği” için ve fırsatlar sunduğu için teşekkür etti.

Laure-Prouvost-(6)