Dünyanın en önemli ajanslarında çalışmak ister misiniz?

Çarşamba, 10 Eylül 2014 10:11

Dünyanın farklı yerlerindeki lokasyonlarından çıkan pek çok yaratıcı ve ödüllü işlerle hatırladığımız, 2010 yılında Zeynep Karahan tarafından İstanbul şubesi açılan Miami Ad School, bu yıl Kadir Has Üniversitesi’yle işbirliği içinde. Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde eğitim alacak olan öğrenciler, sonrasında ise yurtdışında istedikleri bir Miami Ad School’da okuma imkanına kavuşuyor. Karahan’a göre bu da zaten Miami Ad School’un en önemli özelliği. Tabii eğitmenlerinin tamamının sektör profesyonellerinden oluşması da öğrenciler için en önemli avantajı…

Hazırlayan: SELİN BABACAN 

Miami Ad School nedir? Reklam dünyasını bilmeyen bir insan için anlatmanızı istesem ne dersiniz?

Miami Ad School, fikir ve yeteneklerini kullanabilecekleri işlerde çalışmak isteyen kişilerin, bu fikirlerini elle tutulur hale getirmeyi sektör profesyonellerinden öğrendikleri, uluslararası bir portfolyo programı. Evet, adı reklam okulu ama aslında dersler sadece reklam üzerine değil. Tasarım, film, tipografi, fotoğraf, oyun tasarımı, strateji, hatta stand-up gibi dersler de var.

Miami Ad School’un Türkiye hikayesini kısaca anlatabilir misiniz? Türkiye’de bu okulu kurma fikri nasıl çıktı?

Ben de Miami Ad School mezunuyum. Aslında okulu Türkiye’de kurmayı düşünmüyordum. Sadece burada açılmasını umuyordum ve döndükten sonra da çalıştığım her ajansı bu konuda heyecanlandırmaya çalıştım. Maalesef bir türlü kimseyi vaktini ve kaynaklarını ayırmaya ikna etmeyi beceremedim. O kadar çok kişi ve kuruma bu konuda aracı oldum ki, sonunda okulun kurucuları Ron ve Pippa bir gün; “Neden sen yapmıyorsun” dediler. Çalıştığım ajanstan ayrılarak derhal Amerika’ya bunu görüşmeye gittim. Ron ve Pippa’nın cesaretlendirmesi, yakınlarımın desteğiyle kendimi okul için yer bakarken buldum.

miami_ad_school_europe_logo.gif.320x320_q85_crop_upscale-resized-600Kadir Has Üniversitesi’yle nasıl bir işbirliği içindesiniz? İşbirliği kararını nasıl aldınız?

Başından beri Miami Ad School’un resmi bir sertifika programına dönüşebilmesi için bir eğitim kurumuyla işbirliği yapma fikri vardı. Miami Ad School, başarısını kanıtlamış müthiş bir reklamcılık programı. Türkiye’de bunu uygulamak hiç zor olmadı fakat eğitim kurumu kurmak ve yönetmek bambaşka bir uzmanlık. Bu işbirliğini, programın başarısının içeriğinden geldiğini gören ve destekleyen Kadir Has Üniversitesi ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi ile yapabilmek, Miami Ad School İstanbul için çok büyük bir şans oldu.

Kimler başvurabiliyor programa? Seçilme kriterleri neler?

Programa herkes başvurabilir. Seçilme kriterimiz yok ama başvuru görevlerimiz var. Öyle zor değil, hayli eğlenceli görevler. Seyahat blogu yazmak, 65 yaş üstüne tablet bilgisayar satmak, favori YouTube linki ve anılarını anlatmak gibi görevler… Miami Ad School’un ilk modülünün küçük bir simülasyonu diyebiliriz. Görevleri yapan hemen hemen herkesi kabul ediyoruz.

Bu okul öğrencilere ne katıyor? Neden burada eğitim yapmak istesin insanlar?

Miami Ad School, uygulama üzerine kurulu bir sistem. İşi yaparken öğreniyorlar. Eğitmenlerin tamamının sektör profesyonellerinden oluşması en büyük avantajlarından. Çok geniş bir profesyonel ağa sahip oluyorlar. Tüm uluslararası yarışmalara katılma hakkı sayesinde, daha mezun olmadan portfolyolarında ödüllü işleri oluyor. Dört modülü tamamlayan her öğrencinin, eğitimine yurtdışındaki Miami Ad School lokasyonlarında devam etme hakkı kazanması, bence Miami Ad School’un en önemli özelliği. Üstelik lokasyonlar sadece okulun diğer 12 kampüsleriyle sınırlı değil, Droga5’ten CP+B’ye onlarca ajans da Miami Ad School program ortağı olarak öğrenci kabul ediyor.

Söyleşinin tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play