“Dünyanın en güçlü 2. kadını Güler Sabancı” Forbes dergisi yazdı!

Salı, 15 Ekim 2013 09:32

Guler SabanciSabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Fortune dergisi tarafından her yıl hazırlanan “Dünyanın En Güçlü 50 İş Kadını” listesinde, ikinci sırada yer aldı.

ABD dışındaki şirketlerin değerlendirildiği çalışmada ayrıca Güler Sabancı’ya yükselenler listesinde de ilk sırada yer verildi. Listenin ilk sırasında Brezilyalı Petrobras’tan Maria das Graças Foster yer alırken Güler Sabancı’dan sonra Westpac’in CEO’su Gail Kelley, ICICI Bank’ın CEO’su Chanda Kochhar ve SEB CEO’su Annika Falkengren yer aldı. 1998 yılından bu yana Fortune dergisi editörleri tarafından hazırlanan liste, dört ana kriter gözetilerek oluşturuluyor. Bu kriterler listede yer alan kadınların kariyerleri,
sosyal ve kültürel etkileri, yönettikleri şirketlerin büyüklüğü ve global ekonomideki yeri ile şirketlerin başarısı ve ilerlediği yön olarak sıralanıyor. Fortune Dergisi, Güler Sabancı’yı şöyle tanıttı, “Sabancı, 10 yıl içinde listede ikinci sıraya kadar yükseldi. Güler Sabancı, ülkesinin 2023’te ilk on ekonomiden biri olma hedefine de öncülük ediyor.”