Dünyanın en büyük 8 kahve şehri

Perşembe, 29 Mayıs 2014 21:31

Kahveyi ilk olarak 15. yüzyılda araplar tarım yaparak yetiştirmiş ve 1843 yılında bir Fransız ticari olarak dünyanın ilk espresso makinesini piyasaya sürmüştür. Ancak o zamanlardan günümüze kadar pek çok şey değişti.

 

Yeni Zellanda barista şampiyonu olan Wellington’s Flight Coffee’den Nick Clark “İnsanlar kahve çekirdeklerinin nereden geldiğini, nasıl üretildiklerini ve kavrulduklarını daha çok merak ediyor” diyor. Bir kupa kahve hazırlayabilmenin günümüzde çok çeşitli yöntemleri olduğunu ifade eden Nick Clark, endüstrinin müşteri beklentilerini karşılayabilmek için gelişmekte olduğunu belirtiyor. Dünyanın en iyi kahve şehirlerinde kahve sadece iyi değil– Harika…

 

londra-1024x612

1. Londra- İngiltere

Avustralyalı ve Yeni Zellandalılar şehrin ilk espresso odaklı kahve mekanını on yıl kadar önce açtılar ve şehirde ünlendiler.

“Londra’nın café servisi konusunda kat edeceği daha çok yol var, ancak geçtiğimiz beş yılda önemli ölçüde büyüme kat etti ve bunun bir parçası olmaktan mutluyuz” diyor London’s Caravan’dan Estelle Bright.

Deneyin : Flat White veya Cappucino

Londra’nın en iyi kahve mekanları: Allpress, Climpson Sons ve Caravan

 

2. Melbourne- Avustralya

Amerikalı Dünya Barista şampiyonu Pete Licata Melbourne’ün kahve kültürünün inanılmaz olduğunu ifade ediyor. Kahve Melbourne hayat tarzının artık ayrılmaz bir parçası ve her yıl bir kahve fuarı düzenleniyor.

Deneyin : Piccolo latte. Latte (sütlü), cappuccino ve flat white de popüler.

Melbourne’ün en iyi kahve mekanları : Melbourne’de kötü bir mekan bulmak neredeyse imkansız. Ancak yine de Acil Coffehouse Roasters – Hawthorn (322 Burwood Road), Auction Rooms – Kuzey Melbourne ve Dead Man Espresso – Güney Melbourne en seçkin mekanlar olarak söylenilebilir.

reykjavik-1024x582

3. Reykjavik-  İzlanda

Almanlardan sonra İskandinavyalılar dünyada kişi başına en çok kahve tüken insanlardır. İskandinavyalılar arasında da en çok Finler ve İzlandalılar kahve tüketir. İzlandada kısa bir süre öncesine kadar kahve yiyeceklere bağlıydı. İzlandalılar bir dilim kek ve kahvelerini aldıklarında, kek güzelse kahvenin nasıl olduğunu umursamazlardı.

Ancak yaklaşık 25 yıl önce, İzlandalılar kahvelerinin servisine ve lezzetine dikkat etmeye başladılar. Günümüzde Reykjavik’te bir kafenin önünden geçmeden bir sokaktan geçmek pek mümkün değildir.

Deneyin: Latte veya Cappuccino

Reykjavik’in en iyi kahve mekanları : Kaffitar, Stofan ve Kaffismidja

 

4. Roma- İtalya

Kahve İtalyan kültüründe çok önemli bir yere sahiptir ve kahve içmeyen bir İtalyanla karşılaşmak neredeyse imkansızdır. Ancak buna rağmen İtalya’da kayda değer bir espresso bulmak pek de kolay değildir. Hatta İtalyanların modern barista tekniklerine karşı tutucu bir direnç gösterdiği söylenmektedir.

Ancak ülkenin en iyi baristalarının bulunduğu Roma, çok iyi bir espresso tadabilmek için ideal bir yerdir.

Deneyin: Espresso (İtalyanlar sütlü kahveleri genellikle sadece kahvaltıda içmeyi tercih eder)

Roma’nın en iyi kahve mekanları : Rosati – Piazza del Popolo, Sant’Eustachi Pantheon / Giolitti

 

5. Singapur

Kahve Singapur kültüründe önemli bir yere sahiptir. Ancak modern espresso tekniği bu ülkede de yeni kabul görmüştür denilebilir. Yerel halk krema ile kahve üzerinde yapılan sanatsal şekillere büyük ilgi göstermekte ve kahveye değer ve lezzet kattığına inanmaktadır.

Deneyin: Latte, Mocha , Cappuccino

Singapurun en iyi kahve mekanları: Strangers’ Reunion – Chinatown, Dutch Colony – Pasar Bella, Bukit Timah, Chye Seng Huat Hardware – Little India

seattle

6. Seattle

Eğer kahve konusunda sürekli önde olan bir Amerikan şehri varsa o da Seattle’dır. Şehrin en iyi kahve mekanlarından olan Victrola Coffee Roasters’den Joshua Boyt kahveyi Seattle’ın sıvı güneşi olarak tanımlıyor.

Deneyin: Espresso, Cappucino

Seattle’ın en iyi kahve mekanları : Victrola Coffe Roasters – Capitol Hill, Empire Espresso – Columbia City, Seattle Coffee Works

 

7. Viyana

Viyana’nın kahve kültürü UNESCO tarafından 2011 yılında manevi miras kabul edilen kafeleri ile uluslar arası tescil kazanmıştır. Ancak çağdaş kahve uzmanları Viyanada gündelik kahve tüketiminin çağdaş anlamda bilinen şekilde sürmekte olduğunu ifade etmektedirler. Dünya Barista Şampiyonası 2012 yılında Viyana’da düzenlenmiştir. Şampiyona’nın ardından bağımsız yeni kafeler açılmıştır ve espresso tüketimi ve kalitesi yükselmiştir.

Vienner Melange olarak bilinen cappuccinoya benzeyen üzeri krema kaplı kahve geleneksek kafelerin önemli kahvelerinden biridir.

Deneyin: Espresso, Cappuccino, Vienner Melange

Viyana’nın en iyi kahve mekanları : Caffe Couture, Essenti, Coffee Pireates, Demel

 

8. Yeni Zelanda

Flat White her ne kadar Sydney’de bulunmuş olsa da mükemmelliğe Wellington’da ulaşmış ve Wellington’un gayrı resmi milli içeceği haline gelmiştir. Görece küçük bir şehir olan Wellington’da müşteriler ve kafe çalışanları ve sahipleri yakın ilişki içindedirler ve bu yakın ilişki kahvenin servis ve lezzet olarak gelişimine yardımcı olmaktadır.

Deneyin : Flat White

Wellington’un en iyi kahve mekanları : Tüm Yeni Zellanda’da kötü bir kafe bulmak tıpkı Melbourne’de olduğu gibi zordur. Ancak Flight Coffee Hangar, Memphis Belle ve Lamason Brew Bar en seçkinleri olarak sıralanabilir.

 

Kaynak: kahvekolik.com

Tags