Dünya basını Öcalan’ın ‘tarihi’ çağrısını flaş geçti

Perşembe, 21 Mart 2013 13:57
8706ccc5-39f4-46f0-b4ba-288d584f8e36

Abdullah Öcalan’ın bugün Diyarbakır’daki Nevruz kutlamaları sırasında okunan mesajı tüm dünya basınının gündemine oturdu.

Haber ajansları Öcalan’ın BDP’li milletvekilleri tarafından dünyaya duyrulan sözlerini “flaş” koduyla geçerken, BBC, Guardian, El Cezire gibi birçok televizyon ve gazetenin internet sitesinde de haber ilk sıralarda yer aldı.

BBC World kanalı ayrıca tüm gün İstanbul’dan ve Londra’dan canlı bağlantılar ve yorumlarla Türkiye’deki gelişmeleri seyircilere aktardı.

CNN televizyonu da yıllardır Türkiye’de yaşayan gazeteci Andrew Finkel’a bağlanarak, yaşananlarla ilgili yorumlarını aktardı.

BBC: PKK LİDERİ ÖCALAN’DAN ‘ATEŞKES’ ÇAĞRISI
İngiliz yayın kuruluşu BBC, hapisteki Abdullah Öcalan’ın “tarihi” bir açıklamayla “ateşkes” ilan ettiğini yazdı. Haberde, Öcalan’ın açıklamasının “Çatışmazlık ve PKK’lı grupların Türkiye dışına çıkarılmasını” öngördüğü belirtildi. Türkiye’nin Güneydoğusu’ndaki çatışmalarda son 30 yıl içerisinde 40 bin kişinin öldüğü vurgulanarak, daha öncede defalarca “ateşkes” ilan edildiği ancak her defasında başarısızlıkla sonuçlandığı belirtildi.

GUARDIAN: ÖCALAN ATEŞKES İLAN ETTİ
İngilizlerin saygın gazetelerinden Guardian, Öcalan’ın açıklamasını “Öcalan ateşkes ilan etti” başlığıyla verdi. Haberde, Kürt ayrılıkçıların son 30 yılın en kritik adımını bugün atarak “ateşkes” ilan ettiği belirtildi.

REUTERS: ÖCALAN’DAN ‘ÇEKİLİN’ ÇAĞRISI
Uluslararası haber ajansı Reuters, Abdullah Öcalan’ın açıklamasını “flaş” olarak abonelerine duyurdu. Reuters, hapisteki Öcalan’ın, “PKK’lılardan Türkiye’den çekilmeleri”ni istediği belirtildi. Kürt politikacılar tarafından okunan Öcalan’ın açıklamasında, “silahların susması ve siyasetin ön plana çıkması” çağrısı yaptığı vurgulandı.

EL CEZİRE: PKK LİDERİ’NDEN ‘ATEŞKES’ ÇAĞRISI
Katar merkezli El Cezire televizyonu, Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarını canlı bağlantılarla izleyicilerine aktardı. El Cezire, hapisteki Abdullah Öcalan’ın uzun soluklu bir “ateşkes” çağrısında bulunduğunu belirtti. Haberde, Öcalan’ın bu çağrısı sonrası Türkiye’de 30 bin kişinin hayatına mal olan çatışmanın çözümü konusunda büyük bir adım atıldığı vurgulandı.

AFP:  ”Ateşkes çağrısı yapan Abdullah Öcalan, Türkiye’nin yeni bir çağa girdiğini söyledi” denildi.