Dünya Mobil Kongre heyecanı başlıyor.

Pazar, 21 Şubat 2016 14:13

Her yıl telekomünikasyon dünyasının devlerini buluşturan Mobile World Congress, 11. kez kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Dünyanın en büyük telekomünikasyon etkinliği olarak gösterilen Mobile World Congress’ın bu yıl da teknoloji şovuna dönüşmesi bekleniyor. Dipnot TV olarak, Turkcell’in de katkılarıyla bu sene yine Dünya Mobil Kongresini yerinde takip ediyoruz.

Bu sene öne çıkanlar

22-25 Şubat tarihleri arasında İspanya’nın Barselona şehri dünyanın Mobil Başkenti haline geliyor. Bir çok marka, yıl boyunca yapacakları yenilikleri ve çıkaracakları cihazları bu dönemde duyuruyro. Bu sene de bütün büyük oyuncuların önemli yenilikler duyurması bekleniyor. Pazar gününden itibaren etkinliklerin başladığı #MWC16’da öne çıkan bazı yenilikler ise şöyle olacak:

Microsoft

Yazılım devi Microsoft, iki senedir satın aldığı Nokia’nın modelleri ile katılıyor. Geçen sene Android’li Lumia’yı duyurmuştu, bu sene de yeni modelleri tanıtması bekleniyor. Bunun yanıda Windows 10 işletim sistemi için de bir tanıtım etkinliği bekleniyor. Özellikle son kullanıcılar tarafından merakla beklenen Surface marka telefon için ise henüz bir ipucu yok.

Samsung

Son birkaç senedir iddialı ve büyük şovlarla yeni modellerini açıklayan Samsung’tan bu sene yine büyük bir show bekleniyor. Samsung bu yıl bu yıl Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge’i tanıtacak. Kesin olmamakla birlikte, yeni S7 modeli üç farklı ekran boyutuyla açıklanması bekleniyor. Tanıtım videosundan da anlaşılacağı gibi Arttırılmış Gerçeklik ürünleri ile ilgili büyük bir açıklama gelebilir.

 

Sony Mobile

Sony, Xperia markası altında amiral gemisi Z serisine yeni bir model tanıtması beklenmiyor. Bunun yerine giyilebilir teknoloji ürünü tarafında yenilik göstermesi kuvvetle muhtemel. Bir başka sürpriz de tablet tarafında görülebilir. Su geçirmeyen tabletler ile karşı karşıya kalabiliriz.

BlackBerry

BlackBerry’nin #MWC16’da, kod adı Vienna olan dokunmatik ekranlı ve klavyeli bir model çıkarması bekleniyor. Küllerinden doğmaya çalışan BlackBerry’nin bu etkinlikte boy göstermesi bir çok takipçiyi heyecanlandırıyor.

Google

Google kongreye daha çok Android etkinlikleri ile katılıyor, yeni ürün ya da service tanıtmaktan çok şenlik havasında etkinlikler gerçekleştiriyor. Bu yıl da Google tarafında farklı bir gelilşme beklenmiyor.

HTC

HTC, yeni amiral gemisi telefonu M10’u bu yılki etkinlikte tanıtması bekleniyor. Şirketin bir de tablet modelini duyurması söz konusu olabilir. “HTC Desire T7” adını taşıması beklenen ve giriş seviyesinde konumlandırılacak 6,9 inçlik tableti uygun fiyatlı olması bekleniyor. Giyilebilir teknoloji tarafında da sürprizler yapabilir HTC. Artırılmış gerçeklik kulaklığını bu yılki MWC’de öne çıkarabilir.

Huawei

Türkiye ve Avrupa pazarında geçen yıl çıkardığı yeni modellerle ve geçtiğimiz ay duyurduğu Mate 8’le ilgi çeken Huawei, yeni amiral gemisi P9’u Mobile Dünya Kongresi’nde tanıtacak. Geçen yıl giyilebilir ürünlerde yaptığı tanıtımlarla kongrenin en çok konuşuna isimlerinden biri olan Huawei’den bu sene de önemli bir tanıtım bekleniyor.

LG

LG’nin G Flex serisinden yeni bir modeli Barselona’da tanıtması çok muhtemel. Bu sene Samsung’un başlattığı bir gün önceden ürün tanıtma fusyasına LG de katılıyor. Bu etkinliklte G Flex serisinden yeni bir ürün görmek muhtemel.

 

Nokia

Bu sene Pazar günü etkinlik yapacak şirketlerden biri de Nokia. Uzun süredir sesszi kalan Nokia’nın bu sene atağa geçmesi ve iddialı cihazlar ile boy göstermesi bekleniyor.